avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1841 soluții astăzi
Forum Activitate ani70

Activitate ani70

Buna seara,
am o nelamurire in legatura cu plata CAS pentru PFA. Pe langa calitatea de salariat sunt si titular al unei PFA cu o activitate mai restransa de prestari servicii determinand venitul net anual in sistem real. Venitul meu net pe anul 2015 este sub 2500 RON (in medie 208 lei/luna). Am citit Art. 148 din Codul Fiscal alin. 1,2,3 si 4(a) , potrivit caruia: " (4) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) şi (2) se încadrează în categoria asiguraţilor obligatoriu în sistemul public de pensii dacă îndeplinesc următoarele condiţii, după caz:
a) venitul realizat în anul precedent, rămas după scăderea din venitul brut a cheltuielilor efectuate în scopul desfăşurării activităţii independente, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţia de asigurări sociale, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, depăşeşte 35% din câştigul salarial mediu brut, în cazul contribuabililor care desfăşoară activităţi impuse în sistem real;" (2681x35%=938 lei/luna) Intrebarea mea este: sunt obligata sa depun formularul 600 si sa achit contributiile lunare de asig.soc. de 10,5% (98 lei/luna) si daca venitul meu raportat la numarul lunilor de acitivitate NU depaseste 35% din castigul salarial mediu brut? (208<938). La fisc am primit raspunsul, ca si in aceasta situatie sunt obligata.
Va multumesc anticipat pentru indrumare.:frantic: