avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate alexandras2101

Activitate alexandras2101

Poate fi anulata o succesiune?
Acum 30 de ani, bunica si bunicul au construit o casa pentru matusa (fiica lor), dar care a ramas pe numele bunicii. Apoi, bunicii s-au mutat impreuna cu tata, cand aceasta a inceput sa construiasca alta casa. Matusa nu a mai facut nimic la casa ei(care are 2 camere si un hol), a ramas exact cum au construit-o bunicii (probabil pentru ca nu era pe numele ei), in timp ce tata a muncit la casa lui (cand a cumparat terenul era doar demisolul construit), in care el si cu mama au construit si platit tot(demisol+p+e1+pod). Intre timp au murit bunicul si tata si am ramas in casa doar eu, mama, fratele si bunica noastra. Cand am facut succesiunea, matusa si bunica au profitat ca eram dezorientati dupa moartea tatalui meu si ne-au pacalit sa spunem notarului ca bunica si bunicul au facut singuri casa in care stam (desi tata a platit tot si a muncit), ca sa stea bunica linistita la batranete ca nu o vom da noi afara din casa (nu am avut niciodata aceasta intentie si nici nu o vom avea, de aceea am acceptat). Asa am ajuns sa detinem eu cu mama si cu fratele aproximativ 18% din casa, matusa tot 18% si bunica restul. Matusa a promis ca oricand vrem, merge la notar si ne returneaza partea ei. Au trecut 12 ani de atunci si s-au razgandit amandoua, bunica spune mereu ca ii pare rau de matusa ca are o casa asa mica si vrea sa ii dea jumatate din casa noastra, desi , cand s-au apucat de construit, ea a ales casa facuta de bunicii mei, si tata a construit casa noastra, nu a fost niciodata vorba sa primeasca vreunul ceva de la casa ceiluilalt.
Ce este de facut in acest caz? Ca tata si mama au investit in aceasta casa tot ce au putut timp de 30 de ani, noi am stat mereu aici, am platit facturi, am intretinut casa, am avut grija de bunica si matusa a profitat de durerea noastra de atunci si de naivitatea noastra de atunci). Matusa nu a avut nici o contributie la casa in care locuim. Mentionez ca noi avem contractul prin care a fost cumparat demisolul casei si e pe numele tatalui meu, avem facturi pentru tot ce am investit in casa, facturi la utilitati pe numele noastre. Bunica si bunicul aveau peste 50 de ani fiecare cand a inceput tata sa construiasca casa, bunica nu lucra, nu aveau cum sa aiba bani sau forta de munca la varsta aia sa construiasca singuri casa.
Putem sa anulam succesiunea facuta atunci si sa o refacem cu tatal meu fiind proprietarul casei? Pentru ca asa cum e facuta in momentul acesta, tata si matusa au avut contributii egale la o casa pe care a construit-o tata singur.
Sub pretextul ca si noua ne va ramane jumatate din casa matusii dupa ce bunica moare, nu vor sa clarificam cu actele.