avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate sarj2611

Activitate sarj2611

Buna ziua. Am o mare nedumerire:

Cum se considera articolul 152^3 din Codul Fiscal: "b) monedele de aur care indeplinesc urmatoarele conditii:
1. au titlul mai mare sau egal cu 900 la mie;
2. sunt reconfectionate dupa anul 1800;
3. sunt sau au constituit moneda legala de schimb in statul de origine; si
4. sunt vandute in mod normal la un pret care nu depaseste valoarea de piata libera a aurului continut de monede cu mai mult de 80%;
(2) Nu intra in sfera prezentului articol monedele vandute in scop numismatic."
in comparatie cu lege 182/2000 revizuita 2015 care considera :
"1. Obiecte arheologice mai vechi de 100 de ani, care provin din:
a) descoperiri şi săpături arheologice, terestre sau subacvatice;
b) situri arheologice;
c) colecţii arheologice.
2. Elemente provenite din dezmembrarea unui monument artistic, istoric sau religios, ce constituie parte integrantă din acesta, mai vechi de 100 de ani.
3. Picturi sau tablouri realizate integral de mână, în orice tehnică şi pe orice tip de suport.
4. Mozaicuri, altele decât cele incluse la pct. 1 sau la pct. 2, şi desene realizate integral de mână, în orice tehnică şi pe orice tip de suport.
5. Gravuri originale, stampe, serigrafii şi litografii, împreună cu matriţele şi primele exemplare imprimate ale acestora.
6. Producţii originale de artă statuară sau sculpturi şi copii executate prin acelaşi procedeu ca şi originalul, altele decât cele incluse la pct. 1.
7. Fotografii, filme şi negativele acestora.
8. Incunabule şi manuscrise, inclusiv hărţi şi partituri muzicale, ca exemplare individuale sau în colecţii.
9. Cărţi mai vechi de 100 de ani, ca exemplare izolate sau în colecţii.
10. Hărţi imprimate mai vechi de 200 de ani.
11. Arhive şi componente ale acestora, de orice tip, în orice tehnică, având elemente mai vechi de 50 de ani.
12.
a) Colecţii şi specimene provenind din colecţii de zoologie, botanică, mineralogie sau anatomie;
b) Colecţii cu semnificaţie istorică, paleontologică, etnografică sau numismatică.
13. Mijloace de transport mai vechi de 75 de ani.
14. Orice alt bun cultural mobil neinclus în categoriile prevăzute la pct. 1-13, mai vechi de 50 de ani.

Deci dupa discutiile mele cu persoane avizate de la muzeu (experti numismati) sunt clasabile in Patrimoniul Cultural Mobil orice piese numismatice mai vechi de 50 de ani (deci intersectare cu perioada de aur de investitie "mai noi de 1800")

Cumparand o moneda de aur de la o institutie financiar - bancara din Romania, cu factura, etc, legal (de exemplu o moneda din 1910 = maiveche de 100 de ani) ca aur de investitie, o pot vinde peste 5 ani fara a trece pe la expertii numismati de la Patrimoniu? O pot vinde si peste hotare? sau se considera tentativa de export ilegal de bunuri culturale mobile neclasate?

Unde este granita dintre aur de investitiesi numismatica?

Mentionez ca niciuna din institutiile financiar-bancare cu care am discutat nu erau la curent cu legea 182/2000 sau de necesitatea de a-mi da o hartie de la ministerul Culturii - directia Patrimoniu cum ca moneda pe care mi-o vand legal nu face parte din Patrimoniul Cultural Mobil Romanesc.
Oare sunt 2 lucruri care se bat cap in cap? cum se interpreteaza legal aceasta?

Cu stima.