avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin_Dutu

Activitate Catalin_Dutu

Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
Am uitat sa mentionez cred, cel mai important aspect totusi.

Pe 11-12 februarie nu mai stiu exact data dar am sa ma uit la mesaj in orice caz la cateva zile 2-3-4 diferenta de cand mi-am cumparat cartelele, telekom a trimis mesaj catre toate telefoanele deci ma gandesc, catre toti utilizatorii ca pe 14 februarie or sa inchida conferinta.

Prin urmare, asta nu este un abuz din partea lor ca nu am fost anuntat cu 30 de zile inainte ?
Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
Nu am vandut credit la lume si nici nu am escrocat pe cineva deci "si/sau in cazul in care Telekom Romania Mobile constata, in urma unor investigatii, ca valoarea Creditului este rezultatul unei Fraude comise cu prejudicierea unui alt client Telekom Romania Mobile." pica automat

Mai ramane: Telekom Romania Mobile poate suspenda sau inceta definitiv accesul Utilizatorului la Serviciile preplatite, fara notificarea prealabila a Utilizatorului si fara drept la despagubiri, in urmatoarele situatii:
(i) in caz de Frauda a Utilizatorului


Eu nu am vorbit mai mult de 24 de ore cumulat in fiecare zi, nici macar 12 de pe 4 dintre telefoanele pe care mi le-au oprit
In plus nu am avut rea credinta fiindca am intrebat in magazin inainte sa le cumpar daca le pot folosi cum imi doresc si mi s-a confirmat - exista video din magazin cu siguranta si am si martor care a asistat la discutie

Asa ca la ANPC cu ei, dupa cu rezultatul favorabil mie si amenda acestei companii de tip mafiot nici nu ma indoiesc ca voi pierde in instanta.

O sa caut un avocat bun, "american", pana la urma ceea ce nu a adus nimeni in discutie este faptul ca avem niste drepturi ca si consumatori in tara asta si ca si cetateni europeni pe care le neglizam si ne-am concentrat pe termenii si conditiile lor care poate au fost modificate pe website si nu putem verifica - doar ca sa se acopere ulterior cand si-au dat seama ori sunt abuzivi

Pana si la banci s-a confirmat ca aveau unii termeni si conditii abuzivi fata de clienti si s-au castigat procese da pai la o companie neserioasa ca asta care spune tuturor nelimitat, dupa inchide si spune, pai stai sa vezi, ca defapt e altfel - uite aici un link pe care nu-l poti verifica daca a fost modificat sau nu si cand sau daca are baza legala ca sa inchida gura la oameni.

Eu la urma urmei ma lupt aici si vreau sa ajung si prin mass-media si social media cu faza asta fiindca noi ca si natie ne-am obisnuit sa inchidem ochii, si sa inghitim tot de la toti si lasam "mafia" sa isi faca treaba cu noi.

La urma urmei sunt multi ca mine, cu sau fara buna credinta care si-au luat nelimitat fiindca asa l-au promovat ei si au ramas fara servicii plus FARA BANI.

Prin urmare, sa inteleg ca daca imi deschid o societate, si spun va dau la toti "X" ieftin frumos, apoi peste 2 zile le inchid serviciile tuturor dupa ce am luat banii si le spun : datorita "Y"imi pare rau dar nu mai beneficiati de serviciu. Fiindca am fost "smecher" si am pus termeni si conditii ? Va rog sa imi confirmati asta ca ma apuc de afaceri pe bune.
Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
Multumesc mult pentru raspuns.

Asa le-am folosit, si asta poate sa reiasa din informatiilor lor.

In orice caz cu asta m-am lamurit m-au abuzat grav, totusi per total vreau sa ma lamuresc cu un singur aspect.

Fiindca aici este toata problema indiferent de ce si cum au fost folosite, si anume:
Daca ei trebuie sa anunte clientul in prealabil cu 30 de zile indiferent ce modificare / suspendare ii vor aduce iar ei nu au facut asta ci pur si simplu le-au deconectat, nu imi da castig de cauza ?
Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
Aici:
La pct. 9.3. scrie ca nu vei permite altcuiva sa foloseasca serviciul tau. In mod normal, nu au cum sa-si dea seama de ceea ce faci cu el, dar daca spui ca ziua ai vorbit tu si noaptea altcineva, astfel a reiesit 24 de ore de convorbiri in continuu, atunci incalci acest punct.

Doar eu am vorbit, am spus ipotetic mai sus ca "poate am imprumutat telefonul cuiva",

Iar aici:
Iar la articolul 10.1, alineat ix, scrie ca daca folosesti "in alte scopuri decat cele pentru care au fost oferite Utilizatorului in calitate de utilizator final" dar si, conform art. 10.1 alineat xi, "in orice alt caz in care actiunile sau inactiunile Utilizatorului pot determina un risc pentru Telekom Romania Mobile". Iar riscul este ca le incarci lor factura catre alte retele, lasand telefoanele non-stop conectate.

Eu le-am folosit strict pentru ce am vrut sa le cumpar si i-am si avertizat inainte ca altfel nu le cumparam iar ei mi-au confirmat.

Deci in final, tot la ei scrie:
22. Termeni si conditii (…) b. (…) Telekom Romania Mobile. In cazuri exceptionale (cum ar fi ratiuni impuse de autoritatile competente si/sau de functionare a Serviciilor), Telekom Romania poate schimba/retrage numarul de telefon, informand Utilizatorul in acest sens (prin oricare dintre mijloacele de comunicare de mai sus) cu cel putin 30 de zile in prealabil.

Asa ca, indiferent ce punctul 22 l-au incalcat singuri. Deci... ?
Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
Catalin_Dutu a scris:

In atentia domnului sau doamnei Lau179



Vroiam sa spun pentru Domnul Ionut198x defapt. Imi cer scuze
Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
In atentia domnului sau doamnei Lau179

Multumesc mult pentru raspunsul elaborat si ca v-ati luat din timpul dumneavoastra.

Gasesc o gandire corecta in ceea ce ati spus, dar in acelasi timp sustin faptul ca " nelimitat " este " nelimitat " atat timp cat nu au mentionat nimic in plus mi-au confirmat cand am intrebat - deci eu sunt de buna credinta.

Doua numere, au fost folosite cam zi si noapte, dar celalalte 4 au fost folosite maxim 4 ore pe zi, de 80% apel + apel in asteptare si uneori conferinta dar nu intre 5 telefoane, ci intre 3 telefoane.

Nu am fost anuntat in prealabil cu 30 de zile inainte - mi s-au oprit direct cand i-am contactat nu mi-au mai raspus dupa ce mi-au dat o explicatie unde s-au aparat cu termeni si conditii care nu mi-au fost adusi la cunostinta de pe site, inafara de cei din carticica de la prepay.

Cu aceste 2 aspecte vreau sa merg in instanta.

Ce parere aveti despre asta?
Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
Buna ziua,

Ideea este ca eu am intrebat in magazin inainte daca le pot folosi nelimitat si am specificat.

Nu imi impune nimeni sa foloesc doar eu cartela, poate pe timp de noapte i-am dat altcuiva cartela sa o folosesca ... nelimitatul este nelimitat.

Ce frauda ? Vodafone are o oferta in care primesti 10 puncte pe minut daca suni din alta retea si iti poti achizitiona telefoane daca la asta va referiti - si care este asta problema mea??

Sa dea in judecata pe Vodafone pentru concurenta neloiala, etc.

Eu am intrebat daca le pot folosi non-stop 24/7 zi si noapte si daca este nelimitat cum de altfel scria si in reclame pentru ca le-am cumparat cu un scot. Nu este nicio frauda, altfel nu le mai cumparam - deci ei au facut reclama falsa.

Cum le foloesesc este fix problema mea, le tin sa vorbesc prin sunete dau cu lingura in pahar din 1 ora in 1 ora si altcineva intelege mesajul. Care este problema mea in faptul ca si-au dat ei seama dupa ca defapt nu suporta reteaua lor sa vorbesc nelimitat.

Pai trebuiau sa nu mai faca reclama si daca reteaua nu mai suporta clienti noi sa restrictioneze achizitionarea de abonamente/cartele noi.

Eu stiu un singur lucru, eu trebuia sa fiu anuntat cu 30 de zile inainte sa imi opreasca serviciile.

Asta cu frauda si consecinte este pentru cei slabi si fricosi, eu am dat banii pe ceva sa foloesesc dupa cum a fost facuta reclama - pot sa le foloessc si sa imi radieze gazonul in curte, pot sa le foloesesc sa descarc bateriile, sa consum curent, sa le imprumut la vecini - chiar este problema mea si atat ce fac cu ele.

Atat timp cat reclama a fost facuta ca este NELIMITAT, fara nicio alta referinta de subsol si in magazin mi s-a confirmat eu le-am cumparat sa le foloesesc ca atare in ce scop vreau eu.
Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
( nu mai apăsați pe citeaza, ci pe răspunde!!!)

Buna dimineata,

Multumesc pentru acest raspuns, pe departe cel mai corect si logic raspuns.

Inainte de orice, conform propriilor lor termeni si conditii - eu trebuia sa fiu anuntat cu 30 de zile in prealabil daca vroiau sa imi aduca o modificare, nu sa imi opreasca de pe o zi pe alta si cu asta cred ca pot sa merg inainte la ANPC si instanta.

Vis-a-vis ca se verifica telefoanele daca s-a vorbit ceva sau nu asta intra deja la penal si chiar mi-as dori sa primesc un raspuns ca mi s-au ascultat telefoanele si nu vorbeam defapt nimic ca sa pot sa scot bani frumosi de pe urma lor.

Au facut abuz, ca asa suntem noi romanii fraieri si tacem din gura si inghitim cand se fac nasoale cu noi - dar unii suntem mai tineri si mai umblati si nu mai acceptam sa traim in tara asta cu stat mafiot in stat mafiot .

Daca nu castig procesul am sa ma duc mai departe la o institutie Europeana.
Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
E irelevant inainte de ce le-am cumparat.

Le-am cumparat de la data X si vreau sa le folosesc, indiferent ce dupa cum am platit.

Ce trebuie sa facem, sa desfiintam Vodafone? Exista oricum, cu sau fara promotie - eu am nelimitat in orice retea.
Răspuns la discuția ABUZ Telekom Romania
Buna seara,

Apreciez ca v-ati rapit din timpul dumneavostra pentru a imi raspunde, totusi - eu sunt un client abuzat aici, nu infractor, nu fac fraude.

Eu am platit niste bani si am ramas si fara bani si fara cartele in Romania, 2016.

Cu alte cuvinte, haideti sa infiintam societati comericale, persoane juridice si sa vindem la toata lumea chestii pe care dupa 3 zile de utilizare le spune: stiti, ati incalcat termenii si conditiile pe care nu vi le-am comunicat, le gasiti pe site - si daca e ... ramanem noi cu banii, si dvs. ramaneti fara bani si fara serviciu.

Cred ca pe mentalitatea asta ne-am imbogati toti. Multumesc mult pentru idee.

Eu nu fac frauda si o dam din civil in penal, eu sa reclam un abuz al unei companii si ce credeti, ANPC imi va spune - nu nu, tu mergi la puscarie esti infractor ca ai incercat sa suni in alta retea - abuziv.

Nu, eu am cumparat cartele cu oferta NELIMITAT (conform DEX) si nelimitat vreau sa vorbesc, nu este treaba nimanui in ce RETEA, si CAT TIMP vorbesc. Vreau sa vorbesc 24/7 in orice retea vreau, ca de aceea le-am cumparat - altfel nu le mai cumparam.

Nu eu am facut reclama la TV, nu eu mi le-am vandut mie.

Daca faceti referire la Vodafone ca fac concurenta neloiala, da, probabil da - dar asta nu e vina mea nu ma intereseaza si nici priveste sa se dea in judecata unii pe altii.

Eu daca vreau sa vorbesc non stop cu 5+1 prieteni in conferinta de pe cartelele TELEKOM nelimitat pe viata, o fac - fiindca de aceea le-am cumparat - nu fac fraude, folosesc ceea pe ce am dat banii.

Se pare ca lucrati la TELEKOM, nu ma sperii sa nu depun plangere ca ma acuza de frauda, este absurd dar multumesc pentru sfat.

O seara buna va doresc.