avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate lildar

Activitate lildar

Buna seara! Va rog sa ma indrumati cum sa procedez in situatia in care doresc ordin de protectie pentru mine si fiul meu,minor in varsta de 9 ani. Situatia este urmatoarea ,in septembrie fiul meu a fost agresat de catre un copil de la bloc,fara nici un motiv . Statea pe banca cu inca 4 baieti si acest copil,la care dintr o data toti au fost loviti pe neasteptate de acest copil. Pentru ca am mai avut ,,de furca,, cu el si in urma cu vreo 2 ani,atunci,acelasi copil scuipandu mi copilul de fata cu o vecina, in septembrie l am trimis acasa sa si cheme mama sa vada ce a facut. Aceasta a venit pe aleea dintre blocurile in care locuim ,si a inceput sa racneasca la fiul meu,in fata mea,si a celorlati 4 acopii agresati,ca fiul meu l ar fi facut prost pe ,,baietelul ei,,inainte cu o seara. Cu toate ca am incvercat sa i atrag atentia sa nu mai strige la copilul meu ,si in fata mea,aceasta nu mi a dat importanta. Stiind ca aceasta a mai agresat 2 copii,cand a facut un pas spre fiul meu si distanta a devenit prea mica intre fiul meu si aceasta m am bagat intre ei si am atentionat o pe aceasta punandu i mana pe umar sa discute cu mine sa nu mai racneasca la copilul meu, acesat am aimpins ,eu am ripostat impingand o inapoi. Mentionez ca nu si a pierdut echilibrul. Apoi aceasta a incesput sa ma loveasca haotic cu cheia cu snur si profitand de faptul ca eu am ramas perplez si incercam sa ma apar s a intins spre mine si m a apucat de par incercand sa ma impinga intr un gard viu. Atunci am realizat ca madam venise pregatita de scandal si bataie nu ca sa discute despre ce a facut copilul ei. Am reusit sa mi trag mana si sa o prind de par astfel reusind sa o imping dupa mine. Nu a fost suficient ,aceasta a mai sarit odata sa ma prinda de par. Dinou am reusit sa o imi retrag mana si sa o prind de par doar astfel rusind dinou sa scap de ea. atunci aceasta a inceput sa strige dupa barbatu sau ,intervenind atunci 3 vecini,asa zisi martori . Eu mi am facut certificat medico legal si i am depus plangere penala. La ancheta de la politie, aceasta a declarat ca eu am lovit o cu pumnii,picioarele,cu palmele, si ca de fapt aceasta l a intrebat frumos pe fiul meu de ce l a facut prost pe copilasul acesteia. Fiul meu ,in urma cu o seara,s a jucat in parc cu alti prieteni,cand copilul acesteia ,i a murdarit hainele fara nici un motiv.atunci fiul meu nu l a agresat ci ia zis doar,,ma da prost esti,,. Cu toate ca mama acestuia,cea acuzata penal,a fost in parc ,nu i a atras atentia copilului sau asupra a ceea ce s a intamplat,si de ce i a murdarit hainele fiului meu. Apoi doi dintre martori,concubini,ajunsi la ancheta au fost sanctionati pentru lipsa flotantului. Ea,a venit la mine ,eu incercand sa fiu politicoasa am poftit o in apartament.Am ramas in bucatarie ,unde aceasta striga ca la ea acasa,fiul meu fiind speriat de atitudinea acesteia,vroind sa iasa pe scara. Eu la m linistit spunandu i ca nu e o cearta si sa fie linistit . Apoi tot ea ma sunat la interfon ,dupa cateva zile,spunandu mi sa l scot dintre martori pe concubinul ei,pt ca a fost sanctionata contraventional si daca merge si concubinul acesteia la politie va fi sanctionat si el. Deja rabdarea mea a cam ajuns la limita ...cu scanadalurile,hartuirea . Apoi concubinul acesteia m a oprit intr o seara pe aleea dintre blocuri,eu fiind dinou impreuna cu fiul meu,venind din oras,. A inceput sa ma ameninte si sa ma santajeze cu o asa zisa inregistrare telefonica din ziua in care concubina lui m a sunat la interfon si el ar fi inregistrat convorbirea pe telefon. Ca eu as fi injurat o pe concubina lui,oe nu mai stiu cine,profitand probabil de faptul ca eu sunt divortata si crezand ca ma intimideaza cu interpelarea acestuia,mai ales ca i am atras atentia ca ,concubina lui vinde haine aduse de prin Europa,de ani de zile,fara casa de marcat,bon fiscal sau factura,ca aceasta tunde si coafeaza acasa fara bon fiscal,acestea fiind cunocuta pt vanzarea de haine. Aceasta simtindu atacata, incercand sa duca o tactica de intimidare. Din toata povestea asta eu sunt cea ...proasta pt ca am acceptat sa ma murdaresc cu .persoane net inferioare mie cel putin intelectual...vb aia te bagi in troaca... V arog sa mi spuneti.... 1. Cum pot sa scot adevaraul la iveala referitor la agresiunea la care am fost supusa,la fata locului,singurii martori fiind fiul meu in varsta de 9 ani si alti 4 copii cu varste tot cam asa ca si fiul meu. 2. As dori ordin de protectie pt fiul meu si pt mine, atat referitor la cea care ma agresat,sotul acesteia,copilul acesteia fata de copilul meu,oricine ar putea sa vine din partea ei si sa incerce agresiunea,intimidarea,santajul,etc. 3. Referitor la cei 2 concubini...dinou ordin de protectie fata de mine si fiul meu... nu se poate ca sa trec pe strada sau in scara si sa fiu cu fiul meu care sa asiste la amenintari,incercare de intimidare,etc. De ce am nevoie pt acest ordin de protectie,cum sa l depun,cum si cui sa ma adresez. Va multumesc anticipat !!!