avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Activitate Simona0206

Activitate Simona0206

Buna ziua,

Am cumparat un aparatament intr-o cladire istorica, in centrul orasului Constanta. Imobilul are 4 etaje si o mansarda. Apartamentul meu se afla la etajul 4.In imobil sunt 10 apartamente si mansarda locuibila. Toata mansarda si 5 apartamente din imobil apartin unui singur proprietar, proprietar care si-a abandonat practic locuintele. Mansarda care ma afecteaza direct fiind deasupra apartamentului meu, este plina de porumbei, mizerie de la ei, geamuri sparte, gunoi depozitat, ploua prin acoperis. Am gasit tot felul de solutii si improvizatii ca apa sa nu ajunga la mine: am pus ligheane in care sa curga apa din acoperisi etc. . Proprietara sustine ca este bolnava si ca nu mai vrea sa investeasca in proprietatile din acest imobil. Le tine practic la vanzare cu niste preturi foarte mari.Restul proprietarilor nu au facut nimic pana acum, fiind fara posibilitati financiare. Cladirea se deterioreaza pe zi ce trece si este un focar de infectie. Cum ma sfatuiti sa procedez astfel incat sa determin proprietarul sa-si intretina locuintele sau sa le vanda unor persoane care doresc sa se ocupe de ele?

Multumesc.