avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate stelian55

Activitate stelian55

Buna ziua,
In luna decembrie 2014 ANAF sect 3 a intocmit o declaratie de impunere ce cuprinde: “plata cu intirziere a impozitelor,taxelor, contributiilor si a altor venituri ale bugetului consolidat si obligatii accesorii”in valoare de 20551 lei.Acesta suma reprezinta cota de TVA si contributii sociale neachitate ca urmare a nedepunerii declaratiilor D300 si 102 aferente semestrului 1-2009. De remarcat ca pina in decembrie 2014 firma nu a fost notificata, sub nici o forma, ca nu a depus cele doua declaratii si nu si-a platit contributiile. Din documentele firmei am extras cele doua declaratii si OP-urile , prin care se demonstreaza plata la termen a sumelor declarate, plata confirmata si de fisa fiscala a contribuabilului , pe cara le-am depus, in copie xerox, la ANAF sect 3. Declaratia 102 cu dovada platilor efectuate a fost acceptata de ANAF si am primit “Instiintare privind stingerea creantelor fiscale”. Din nefericire ,la verificarea D300 am constatat ca aceasta era inregistrata la ANAF sect 2 dar plata datorata de TVA afost platita confor D300 la ANAF sect 3. In aceasta situatie m-am adresat, in scris,ANAF sect 3 pentru a desfiinta decizia de impunere aratind ca: - D300 a fost depusa, dintr-o eroare, la ANAF sect 2 - dovada platii tva-lui aferent D300 - doresc inregistrarea declaratiei D300 la ANAF sect 3 cu plata sanctiunilor de rigoare. In urma acestui demers ANAF sect 3 raspunde ca “nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de prelucrare a acesteia, intrucit a fost depusa la alt organ fiscal”.
Pentru a iesi din impas, am intocmit o cerere de revenire cu care am fost in audienta la conducerea ANAF sect3 unde am fost sfatuit sa depun o contestatie. In luna iulie 2015 am depus contestatia la care am primit raspuns in ianuarie 2016 cu solutia: contestatia se respinge ca nedepusa in termen, putind fi contestata la Tribunalul Bucuresti.
Fata de cele de mai sus am urmatoarele puncte de vedere: 1. Declaratia de impunere este nula in conditiile in care tva-ul a fost platit, toate comunicarile ANAF referindu-se la neplata cotelor de tva. 2. Aplicarea Legii dupa bunul plac al salariatului ANAF. Salariatul ANAF, care a intocmit declaratia de impunere, a avut timp de 5 ani obligatia de a notifica si sanctiona contribuabilul pentru nedepunerea D300. In schimbul unei sanctiuni de 500 lei si intrarea imediata in normalitate salariatul ANAF sect3 a ales , facand uz de prevederi legale si fara a verifica fisa fiscala, impunerea la plata a unei sume nejustificat si exagerat de mare, reprezentind TVA neplatit , penalitati si dobinzi, probabil pentru avantaje salariale, calcind asfel pe cadavre. 3.Ca urmare a acestei nebunii, firma si-a suspendat activitatea si nu are posibilitatea de a platii suma aberanta impusa , prin aplicarea cu rea credinta a Legii, de Anaf sect3.
Va multumesc!