avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Activitate nellypac

Activitate nellypac



Domiciliul il am in galati si fetita tot la mine in domiciliu este,cand i-am facut pasaportul prima data a trebuit sa ii fac domiciliul,si tatal fetei a dat o declaratie precum este de acord ca fetita sa aiba domiciliul in galati la adresa mea,el fiind din mangalia.
Am toate docmentele din instanta precum si documentul scris de asistenta sociala ca el nu are dreptul sa ia contact cu fetita sau cu gradinita unde este.

Daca sar rezolva mai repede in romania as putea sa stau o perioada mai lunga pana se finalizeaza procesul,aici dureaza foarte mult,avocata de aici din italia mi-a spus ca dureaza ani,deja a trecut un an,la anul in februarie ii expira pasaportul minorului si as vrea sa am custodia exclusiva sa nu mai am nevoie de samnaturi din partea tatatlui pentru a face un alt pasaport sau a ma deplasa in italia.
Buna ziua,am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta,Eu traiesc in italia si am o fetita de 4 ani(nu sunt casatorita cu tatal fetitei)sutem despartiti din 2014 si fetita e in domiciliu la mine aici in italia cat si in romania,tin sa mentionez ca tatal fetitei este in proces cu dosar penal de pedofilie aici in italia,judecatorul ia interzis dreptul sa vada sau sa se apropie de fetita,de un an de zile dureaza procesul si nici un raspuns,aici legile si toate fiind foarte lente,ce sanse am daca vin in romania sa merg in instanta sa castig custodia exlusiva la fetita?cam de ce as avea nevoie sa pot sa prezint in instanta...eu de paste vreau sa vin in romania cu fetita,de venit pot veni inapoi in italia dar nu ma pot intoarce fara semnatura tatalui,ce pot face.va multumesc