avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Activitate TarauPaulAndrei

Activitate TarauPaulAndrei

Răspuns la discuția minori
TarauPaulAndrei a scris:

Cea mai mare problema este faptul ca in Romania,Instanta de judecata nu este impartiala fatza de faptul ca peste 95% (asa cred eu) din tatii care divorteaza,isi pierd copiii in favoarea mamei.Foarte rar tatal castiga copiii,poate doar in cazul in care mama nu-i doreste,asa cum a fost la mine in 2012.Oricum eu mi-am dorit sa fie la mine,refuzul ei de atunci nu a facut de cat sa mai scada din cheltuielile de judecata.


Răspuns la discuția minori
Cea mai mare problema este faptul ca in Romania,Instanta de judecata nu este impartiala fatza de faptul ca peste 95% (asa cred eu) din tatii care divorteaza,isi pierd copii in favoarea mamei.Foarte rar tatal castiga copiii,poate doar in cazul in care mama nu-i doreste,asa cum a fost la mine in 2012.Oricum eu mi-am dorit sa fie la mine,refuzul ei de atunci nu a facut de cat sa mai scada din cheltuielile de judecata.
Răspuns la discuția minori
Va multumesc,abuzul exista,insa eu trebuie sa dovedesc acest abuz facut de mama asupra minorilor.Din discutiile purtate de ea cu minorii,referitor la relatia lor cu mine,eu sunt ,,Dracul gol'' iar ea este ingeras.Cum va explicati dumneavoastra ca fetita care are 10 ani,atunci cand veneam acasa,imi sarea efectiv in brate si radia de bucurie(retineti ca am martori care au vazut asta si nu numai odata),iar acum dupa nici 2 luni nici macar nu ridica privirea din pamant atunci cand stie ca sunt in preajma ei?(asta s-a intamplat pe holul judecatoriei).Si baiatul avea acelasi comportament,numai ca el e mai mare si nu prea mai pot sa-l tin in brate,dar totusi incerc.
Răspuns la discuția minori
Copiii au 16,respectiv 10 ani.Referitor la plata pensiei alimentare,nu valoare in sine a banilor e importanta,ci faptul ca mama copiilor nu da doua parale pe ce scrie in H.J.in aceasta privinta,am depus reclamatii la politie,constient de faptul ca nu se va rezolva mare lucru,insa pe mine interesandu-ma doar dovada ca eu am sesizat autoritatile in acest sens. -In 2015 au stat destul de mult la mama,toata vacanta de vara,chiar daca in H.J. o impune doar 30 de zile,plus ca de pe 15 ianuarie nu ia mai adus acasa,acestia lipsind de la orele de curs al scolii.Cand le-a ,,spalat creierii''?Din documentatia care am gasit-o pe net,am dedus ca sindromul alienarii parentale are trei etape,in unele cazuri,prima etapa incepand chiar dinaintea pronuntarii divortului. --Motive reale nu exista!Dar mama lor le ofera foarte multa libertate,nu-i pune sa-si faca temele(de ex.copilul cel mic nu a facut de cat 3 pagini din caietul de vacanta din timpul verii) ,nu au un program de mese normal,manaca o data'n zi,si atunci piure instant sau seara cand ajungea ea acasa le aduce ori o felie de pizza ori mancare tip ,,junk food'' si au program non-stop la calculator si tv.Recunosc faptul ca la mine acasa se impune un program mai riguros in ceea ce priveste educatia si mai ales sanatatea copiilor.
Răspuns la discuția minori
Da,au stat la mine.SI fizic si legal.Bineinteles ca mama lor a avut dreptul la legaturi la legaturi personale cu minorii,insa a facut numai ce a vrut si cum a vrut ea.De mai multe ori nu mi-a adus copiii inapoi conform programuli,plus ca din iunie 2015 si pana in prezent nu mi-a mai platit pensia alimentara.Am facut dovada acestor fapte in Instanta,dar degeaba,ca la ordonanta presedentiala Instanta ia admis cererea,chiar daca nimic din ce a spus ea,nu poate fi dovedit.A contat foarte mult cuvantul copiilor atunci cand ia audiat.
Răspuns la discuția minori
Intradevar,sunt 2 copii.In urma divortului in 2012 Instanta a stabilit domiciliul lor la mine,iar acum mama copiilor doreste sa-i tina la ea si efectiv le-a spalat creierii.Nu mai spun de ce acuzatii grave mi s-au adus,printre care consum excesiv de alcool,iar eu nu m-am imbatat in viata mea.A fost un termen privind ordonanta presedentiala in care s-au audiat copiii,sub supravegherea unui psiholog,dar degeaba ca nu s-a prins nimeni sau probabil ca psihologul o fii manjit.

Discuție minori
Buna seara,cum se poate dovedi ,,sindromul alienarii parintesti''?