avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate natalia66

Activitate natalia66

buna! am dat de o alta problema. astazi, fii nd prea curioasa am sunat la universitate, cu toate ce maine merg pana acolo. si mi-au dat o veste la care chiar nu m-as fi asteptat. doamna de acolo mi-a spus ca , daca sunt in anul I nu pot renunta la facultate si daca renunt trebuie sa platesc tot anul universitar , la retragerea dosarului , adica 1900 lei. e o suma imensa si asta chiar nu mi se pare corect sa le dau atatia bani pentru nimic. daca aveam alte probleme mai grave, financiare si chiar nu mai puteam sa continui facultatea atunci cum era? eu vad prea de tot sa ma oblige sa platesc atatia bani pentru ca vreau sa renunt. la un salar de 850 de lei ce il avem in romania, de unde au ei pretentia sa le scot din buzunar pe loc 1900 de lei. va rog sa va spuneti parerea in legatura cu treaba aceasta. multumesc!
da, asta si era problema, ca nu prea au rabdare sa iti explice si de multe ori inchid telefonu si nici macar nu apuci sa saluti. o sa merg sigur luni sa vad ce pot rezolva, ca mai este un pic pana in 15 martie si sper sa nu ma mai trezesc cu inca o transa de plata sau cu penalizari la cei 570 de lei
si inca ceva si chiar va las , nu va mai deranjez! ar trebuii totusi sa sun la secretariat sa confirm ca vreau sa ma retrag? sau va trebuii sa merg pana la universitate sa depun o cerere? e prima data cand patesc asa ceva si de aceea nu sunt deloc imformata. va multumesc!
ok, am inteles. pai atunci o sa le platesc taxa de 570 de lei, dar la ce salarii sunt in roamania nu imi pot permite intr-o luna sa achit. deci in maxim 2 luni o sa o achit. sper sa nu imi zica, ca trebuie sa platesc si a 3-a transa , pentru ca in 15 martie ar trebuii platota si aceea. dar daca dumneavoastra ma asigurat ca taxa nu o sa mai creasca mai mult de 570, atunci stau linistita :)
aveti dreptate! asa mi s-a zis ca am de achitat 570 de lei. dar daca las timpul sa mai treaca o sa am tot mai mult de plata? sau daca nu platesc deloc ,ce mi s-ar putea intampla in cel mai rau caz? ca asta ma intereseaza ca o sa mi se intample pt ca eu nu am nimic pe numele meu, nu ar avea ce sa imi ia. va multumesc mult ca mi-ati raspuns si va rog lamuriti-ma si cu intrebarea asta ca sunt un pic cam incurcata
da am citit contractul. scrie asa: nerespectarea de catre student a prevederilor privind achitarea taxelor de studii pana la datele stabilite atrage , pentru urmatoarele 20 de zile , plta de penalitati de 1 % ( din suma restanta) pentru fiecare zi de intarziere. dupa aceasta data, neplata taxei de studii atragesuspendarea contractului de studii , pana la achitarea obligatiilor restante. in cazul neachitarii taxelor pana la finalul anului universitar studentul va fi exmatriculat. Asta scrie in regulament! deci la sfarsitul anului ma exmatriculeaza daca nu platesc , dar in ce consta exmatricularea aceea? am inteles ca nu v-oi mai putea urma faculatea, dar ce alte sanctiuni mi se vor pune? va multumesc!
buna! am o nelamurire. in vara, mai exact iunie 2015 m-am inscris la universitatea 1 decembrie 1918 alba iulia. am platit prima transa in valoare de 475 de lei, urmand sa o platesc pe a doua pana la data de 1.12. 2015. problema e ca eu am fost doar o zi la facultate, in care am semnat contractul si mi s-au dat materialele pentru studiu, iar apoi nu am mai fost deloc deoarece am fost nevoita sa plec din tara, asa ca a doua transa nu am platit-o si nu m-am prezentat nici la examene. este adevarat ca nu am anuntat pe nimeni ca nu o sa mai merg, dar acum mi-a venit acasa o scrisoare prin care mi se notifica faptul ca mi s-a suspendat contractul de studiu si trebuie sa platesc suma de 570 de lei. intrebarea mea este urmatoarea: de ce ar trebuii sa platesc niste bani daca eu nu vreau sa mai urmez facultatea? de ce ar trebuii sa platesc cand eu am fost doar o zi la facultate, adica la inceperea anului? practic eu nu am beneficiat de absolut din partea lor asa ca nu vad corect sa platesc acei bani. ce ma sfatuiti? cum imi pot lua diploma de bac inapoi daca acea taxa nu vreau sa o platesc. va multumesc anticipat!