avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate CC2

Activitate CC2

Buna seara,

Am rugamintea sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in cazul in care urmeaza sa fiu extradat din Marea Britanie in baza unui Mandat European de Extradare emis in ianuarie 2009, sentinta cu executare este de patru ani data in anul 2008 pentru furt din societati comerciale, iar eu doresc sa ajung in penitenciar in orasul meu natal, adica la Iasi. Pot sa-mi cumpar singur bilet de avion sa aterizez direct la Iasi si sa fiu preluat de autoritatile penitenciarului de acolo sau procedura extradarii prevede alte etape si reguli? Trebuie sa fie prezent si avocatul meu in momentul in care ajung la Iasi? Mentionez ca in momentul de fata documentele mele de identitate sunt expirate si predate la Curte, eu fiind eliberat acum pe cautiune. Am fost arestat in UK pe 5 iunie 2015 si eliberat conditionat cu bratara si dispozitiv de monitorizare, garantie financiara si consemnat la domiciliu intre orele: 0.00-4.00 am, am rugamintea sa-mi spuneti daca aceasta perioada de detentie poate fi scazuta din sentinta de 4 ani si care este procedura in Romania pentru aceasta situatie. Odata ajuns in penitenciar in Romania, cat trebuie sa execut din pedeapsa de 4 ani si apoi sa pot obtine eliberare conditionata sau sa-mi micsorez timpul de detentie si in ce conditii pot face aceste actiuni? Multumesc anticipat pentru informatiile si timpul dvs!