avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate RAISA76

Activitate RAISA76

O institutie financiara nebancara poate percepe dobanzi si penalitati?
multumesc pentru raspuns, dar este partial. as fi interesata de conditiile legale, in care ar fi putut sa majoreze debitul cesionat de banca si ce posibilitati de atacare am.
am mentionat ca banca a cesionat debitul catre o alta entitate.
In instanta s-a hotarat : Contractul meu cu banca are titlu executor si ca atare se executa (eu asta inteleg)nefiind vorba decat de debitul creat pana in momentul cesionarii
Buna ziua!
Am si eu o mare nelamurire si consider ca in cazul meu s-a facut un mare abuz.
in anul 2006,am facut o descoperire de card in valoare de 1700,si nu am indeplinit obligatiile contractuale de a restitui suma datorata.In decursul acestor ani banca a cesionat catre o institutie financiara NEBANCARA care la randul ei a cesionat mai departe la o alta institutie infiintata in Germania.Aceasta societate a trecut la recuperarea sumei cu ajutorul unui executor judecatoresc iar suma totala a ajuns la 6.793,06 debit plus cheltuieli executorii ajungand la suma de 8.138,76.
Mentionez ca instanta a investit cu formula executorie contractul privind acordarea/majorarea de limita de descoperire de cont incheiat intre mine in calitate de imprumutat si banca in calitate de creditor.Nu am fost citata si anuntata in niciun fel prin niciun document .Intrebarea mea este:In ce conditii puteau sa-mi majoreze debitul avut la banca in momentul cesionarii,si ce proceduri exista pentru a ataca executarea.Va multumesc