avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Activitate Aslfflsa

Activitate Aslfflsa

Buna seara, va rog sa mi răspundeți si mie , in următoare fapta : Fratele meu minor si licean de clasa a 9 a , se afla cu colegii de clasa intr un parc , de lângă liceu , in timpul pauzei. Doi dintre colegii săi văd un băiat ,din liceu, mai mare de clasa x a pe care i-l palmuiesc( nu știm de ce) dar fratele nu se baga. Băiatul pălmuit ajuns la liceu își ia Gașca si intra in clasa celor mici de -9 a si ii amenință ca ii bate afara fiindcă in camera sunt c.video . Si întâlnindu- l pe fratele meu care in acel moment era afara i-l amenință ca o ia fiindcă nu s a băgat PTR băiatul pălmuit . Următoarea pauza fratele e afara cu colegii săi , unul dintre colegi i-l anunța ca individul care ia amenințat se apropie , fratele i-l vede ca își da geanta jos si vine spre el si ii da un pumn, fără sa aștepte sa fie lovit el, cel mare cade jos ajunge la spital cu mandibula rupta si din cauza căzăturii cu placa Sparta,din auzite se pare ca a intrat in coma după ce a ajuns la spital, acum e bine ( după 2 zile) dar e ținut 10 zile subt control.Fratele a ajuns la poliție , este exmatriculat, si el si colegii martori , i se spune ca faptul ca Gașca intrata in clasa ( pe video proba)nu e o proba fiindcă n au fost agresivi si ca nu a fost amenințat deși are cls martora. Fratele a declarat tot si a spus ca fiindu i frica sa fie lovit primul , a lovit el . Va rog Spune-ți mi in caz de proces ce poate păți ? Are 16 ani , îmi fac griji pt ca primim amenințări " am bani si înfunzi puscaria" la ce poate fi încadrat si care e lucru legal ce i se poate întâmpla? Multumesc:((