avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate florinninu

Activitate florinninu

buna , sunt nou pe forum si nu stiu cat de bine o sa ma descurc.
lucrez la o societate comerciala care se ocupa cu agricultura pe functia de inginer.
In 2014 o parcela de teren agricol a intrat in posesia unei alte personae ,pana atunci am avut un contract de arenda cu proprietarul cel vechi (este vorba despre mama si fiu), nu am ajuns la un consens cu noul proprietar in speta fiul si a cerut ca sa nu mai lucram acea parcela au fost tot felul de discutii dar nu am reusit sa facem un nou contract de arendare . noul proprietar a cerut in nenumarate randuri sa nu il mai lucram, noi printr-o greseala a noastra am omis sa mergem in camp sa aratam celor de pe tractor sa nu il mai lucreze.
Aceasta persoana intretimp sa intabulat pe parcela respective bineinteles cu pozitie incerta coordonatele stereo de la parcela nu corespund cu locatia exacta a parcelei pe motiv ca eu am fost la fata locului cu schita tarlalei respective de la primarie si am masurat cu o ruleta distanta pana la parcela cu pricina si am constatat ca intabularea parcelei respective coordonatele stereo ale parcelei sunt undeva mai in jos cu vre-o 50 m .
Acum vine partea interesanta, acest domn printr-un advocate a adus o instiintare deoarece am lucrat terenul fara acordul dansului si cere o despagubire de 10000 EU ceea ce mi se pare enorm pentru o parcela de 11600 mp in conditiile in care pretul unui Ha la noi in zona este in jurul valorii de 1500 Eu, totodata avocatul a spus ca face plangere penala atat in numele societatii cat si in numele persoanei din cadrul societatii care se ocupa de terenurile societatii in speta eu.
interbari:
-este posibil sa faca plangere penala in numele meu ca angajat al societatii?
-cum se procedeaza cu pozitia incerta a intabularii, terenul care este intabulat nu este la pozitia care reiese din schitele de punere in posesie de la primarie.
-ce cale de intelegere amiabila credeti ca este cel mai bine de adoptat.

Noi ca societate ne recunoastem greseala doar ca aceasta suma este absurda comparativ cu pretul terenului din aceasta zona.

Va multumesc si orice interventie in aceasta discutie este bine venita.