avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate mada_craioveanu

Activitate mada_craioveanu

Cum ramane atunci cu ceea ce prevede Art. 621. –
(1) Proprietarul este obligat să permită trecerea prin fondul său a
reţelelor edilitare ce deservesc fonduri învecinate sau din aceeaşi zonă de
natura conductelor de apă, gaz sau altele asemenea, a canalelor şi a cablurilor
electrice, subterane ori aeriene, după caz, precum şi a oricăror alte instalaţii
sau materiale cu acelaşi scop.

(2) Această obligaţie subzistă numai pentru situaţia în care trecerea prin
altă parte ar fi imposibilă, periculoasă sau foarte costisitoare.

Iar daca eu nu-i voi gasi pe toti cei 25 de proprietari ,inseamna ca nu voi mai avea posibilitatea de a ma racorda la gaze?

Anul acesta am inceput demersurile racordarii la reteaua de gaze, dupa ce am trecut prin racordarea la apa si electricitate.N-a fost usor dar am reusit.In schimb,cu gazele pare ca nu se va sfarsi niciodata.
Casa pe care am construit-o se afla intr-un cartier mai nou,cu cale de acces privata,cota parte indiviza a proprietarilor.Am primit un model de conventie de la gaze prin care eram instiintata ca trebuie sa cer acordul pentru extinderea retelei de gaze tuturor proprietarilor de terenuri,25 la numar.Problema apare acum ,cand pe cele 25 de terenuri,cumparate inca din 2004,nu s-au construit decat 6 case.Acesti 6 proprietari au gaze, au facut doar ei conventie de servitute cu distrigaz si le-a fost acceptata,iar mie mi se cere sa-i aduc pe toti ceilalti pana la 25.De unde sa-i iau?Nu stiu cine sunt,daca sunt in tara...Mi se pare ca se face o discriminare si mi se ingradeste dreptul de a beneficia de aceleasi utilitati ca si vecinii mei.De ce spune Distrigazul ca viitorii vecini ii vor da in judecata?Pretul terenului lor va creste odata cu apropierea utilitatilor de ei,deci unde ar fi problema?
Notarul mi-a explicat ca se poate face conventia doar cu mine ,deoarece a existat un precedent cu ceilalti 6 vecini care s-au racordat si pe mine nu m-au anuntat.Tot in interesul celor de la Distrigaz ar fi sa ne adauge unul cate unul,pe masura ce se contruieste,
mi-au explicat si cei de la cadastru si primarie.
Ce pot face sa-i detemin pe cei de la Distrigaz sa-mi accepte dosarul si mie,la fel ca si celorlati vecini?
Ar mai fi o solutie :sa fiu eu primul vecin care-i da in judecata pe cei de la Distrigaz pentru ca nu mi-au cerut acordul de a trece teava de gaze si pe trerenul la care participam ca proprietar!Asta pentru ca vor chiar ei,dupa ce au gresit o data, sa fie mai catolici decat Papa!