avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Activitate vasile48

Activitate vasile48

Exact asa s-a intamplat. Urmele de pe masina si bicicleta confirma.
Sa fac unele precizari: masina stationa intr-o parcare amenajata, paralel cu carosabilul, delimitata de carosabil cu vopsea. Bicileta, s-a "infipt" in usa de-a lungul ei, si nu perpendicular pe ea, practic coltul de jos al usii a intrat intre cadrul bicicletei si pedalier. Usa nu are nici o dauna pe partea ei interioara, doar coltul de jos al ei este indoit spre exterior. Dupa impact, bicileta a ramas intepenita in coltul usii iar usa a fost trantita spre interiorul masinii. Nu se pune problema alcoolului. Nu exista pista amenajata pt bicilete, doar trotuar. Am o rugaminte, ca cei care nu doresc sa ma ajute cu un raspuns, sa se abtina de la replici ironice, nu am dorit moartea acelui om si nu stiti ce e in sufletul meu. Multumesc pt raspunsurile la obiect.
Va multumesc la toti pt raspunsuri. Nu se pune problema centurii, masina era parcata, era in stationare. Da, asa este cu casca, nu e contraventie. Daca biciclistul nu a fost baut, ceeace nu stiu inca, vina e in totalitate a soferului, in astfel de cazuri.
Va multumesc.
Buna ziua. Am a vut un accident, eram in stationare cu masina, parcata regulamentar si am crapat usa masinii pt a scoate castile de la telefon prinse la portiera (desigur in momnetul deschiderii, privirea imi era indreptata spre interiorul masinii, spre partea de jos a portierei). In momentul deschiderii usii, cca 30 cm, a venit din spate un biciclist si a lovit portiera, in lungul ei, nu perpendicular, bicicleta s-a "intepenit" iar biciclistul a fost proiectat circa 3 m. In urma impactului cu solul s-a lovit la cap, decedand in urmatoarele zile. Mentionez ca nu eram baut si ca nu cunosc inca daca victima consumase sau nu alcool. deasemenea este primul accident de asemenea natura. Ancheta este in desfasurare si nu am alte amanunte. Cunosc obligativitatea de a te asigura la dechiderea portierei, insa dupa aprecierea mea, biciclistul a venit foarte aproape de masina, repet fiind intr'o parcare regulamentare si bicilcistul pe carosabil. As dori sa va intreb care este parcursul anchetei si posibilele urmari. Va multumesc