avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1501 soluții astăzi
Forum Activitate CIPRIANGAB

Activitate CIPRIANGAB

Va multumesc pentru raspuns !
Buna ziua!
Cu trei saptamani in urma mi-a fost retinut permisul de conducere pentru ca am depasit viteza legala pe un sector de drum public, pentru o perioada de 90 de zile, fiindu-mi eliberata o dovada cu drept de conducere valabila pana la data de 29.02.2016.
Sunt cetatean roman cu dubla rezidenta (ROMANIA - ITALIA) - fiind in posesia unui certificat de rezidenta permanenta pentru statul italian.
Permisul de conducere este eliberat in anul 2006 de autoritatile italiene in urma procesului de conversie, eu avand permis de conducere din anul1997 - obtinut in Romania.
Conform OUG195 din 2002, exista posibilitatea ca in urma sustinerii si promovarii unui test cu privire la cunoasterea semnelor de circulatie, sa pot redobandi dreptul de conducere inainte de expirarea termenului de suspendare de 90 de zile dar nu mai devreme de 30 de zile (adica mai pe scurt se reduce perioada de suspendare cu 60 de zile).
In Ordonanta amintita de mine mai sus nu se face referire la tara de provenienta a permisului si ma incadrez din celelalte puncte de vedere ( nu am abateri in ultimii 2 ani si nici o alta cerere de acest gen depusa vreodata la politia rutiera).
din punctul meu de vedere, ma incadrez pentru reducerea pedepsei primite dar la politia rutiera imi spun ca nu ma incadrez. Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns?
Va multumesc !