avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate EpsioloN

Activitate EpsioloN

Răspuns la discuția BONUSURI VS SALARIU
In contractul de munca specifica:
Slariul de baza brut=....
alte elemente constitutive: a)sporuri in functie de specificul fiecarei pozitii
b)indemnizatii
c)alte adaosuri: tichete de masa conform legislatiei in vigoare.

in fisa postului am indicatori de performanta si criterii de evaluare:
1) indeplinirea targetului de vanzari lunar, stabilit impreuna cu seful direct (sunt angajat printr-o firma de recrutare, lucrez intr-o alta firma care presteaza servicii pentru o companie. La inceput au zis urmatoarele: bonusul se calculeaza in functie de un sistem al lor : codari+vanzari+timp, La 3 note explicative nu primesti bonusul OK.
Codarile de ce nu mi sa atras atentia ca am gresit in atatea luni de zile si tocmai acum s-au sesizat? Nu sunt doar eu in situatia aceasta 80% din departament.
De ce sa spus ca la 3 avertismente se taie bonusul desi am doar UNUL fortat?
De ce nu ti se dau explicatiile necesare mentionand : Nu sunt obligat sa iti dau detalii.)
Buna seara. Lucrez intr-un call center , cand m-am angajat mi sa spus ca o sa am salariu fix +bonusuri in functie de target. 2 luni de zile nu am primit nici un bonus la salariu. Mi sa comunicat ca din a 3 a luna o sa primesc etc...
Pana acum am apucat bonusul de 3 ori dar problema a aparut astazi cand am aflat ca nu o sa mai primim o mare parte din angajati pe motive de nerespectare regulament(eroare introducere baza date). Problema este ca in training am "invatat" ceea ce trebuie sa facem. Cum se face ca pana acum nu mi sa atras atentia ca nu execut o operatiune corect si tocmai astazi ? motiv pentru care am pierdut bonusul pe munca depusa si target realizat?
DE ASEMENEA, DACA eram numai eu mai ziceam, dar este vorba de mai bine de 80% din departament. Aici includ si angajati mult mai vechi ca mine.
Dupa o sedinta minunata, am fost chemata pentru a semna o nota explicativa ca sunt vinovata de incalcarea regulamentului. Nu ai drept la replica cu nici un sef.
Daca imi dau demisia tot nu primesc bonusurile pentru 2 luni in urma.
De ce in CM nu este trecut target-ul? si nici macar vorba de vreun bonus?

Ce imi recomandati sa fac?