avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Activitate oanapopescu92

Activitate oanapopescu92

Am sunat la dansii si mi-au spus urmatoarele:

- nu beneficiez de stimulent de insertie (mi-au repetat ca se numeste stimulent, nu supliment) nici pe perioada cat sunt in concediu de maternitate, nici cat sunt in CCC, pentru ca acestea nu sunt venituri impozabile. Deci doamna spunea ca se va opri plata lui cand incep concediul de maternitate. Doar ca mi-a tot repetat ca e "dupa parerea dansei" si ca dansa asa considera. Nu stiu care e baza legala

- la calculul indemnizatiei se iau in calcul ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului. Aici doamna nu a parut foarte sigura, nu a stiut sa imi spuna unde scrie in lege, pentru ca eu stiam ca se iau 12 luni inainte sa intru in CCC. Ma gandeam ca o varianta ar fi sa iau tot concediul de maternitate dupa ce nasc si atunci nu ar trebui sa se ia 12 luni cu tot cu acestea 4? Imi puteti spune ce prevede legea?
Multumesc, o sa trimit un email catre ei.
Dar stiti cumva daca pot sa renunt la supliment odata ce incep CCC? Indemnizatia e cu 100 lei mai mare si daca ar fi sa aleg, prefer sa am 600 lei decat 500
Ma gandesc ca ar trebui sa am dreptul sa aleg. Tot pe dansii ii intreb si de acest lucru?
Ma scuzati din nou. Concediu de 1 an am avut si tot asa vreau si pentru al 2-lea copil
Ma iertati, nu m-am obisnuit inca.

Primul copil s-a nascut pe 1 august 2015 si eu vreau sa ma intorc in luna mai la servici. Adica el va avea aproape 10 luni.

Al 2-lea copil se naste la sfarsitul decembrie.
Eu o sa intru in concediul acela prenatal cam in octombrie, sa imi las doar cele 45 de zile de lauzie obligatorii pentru dupa ce nasc.
Dupa ce se termina zilele de lauzie, deci cam mijloc de februarie 2017, o sa intru in concediu de crestere copil.

Adica din mijlocul lunii februarie cand incep concediul de crestere copil si pana pe 1 august 2017 o sa mai primesc suplimentul de 500 de lei pentru ca m-am intors la servici inainte sa faca primul copil 1 an, peste indemnizatia de 600 pe care o iau pt al 2-lea copil?

Multumesc cu respect
Am nascut anul trecut si o sa ma introc la magazin cand copilul are 10 luni ca sa iau banii aceia in plus - 5milioane pe luna.
Eu o sa nasc iar in decembrie si sa imi spuneti daca o sa mai iau 5 milioane pana face primul copil 2 ani, de cand o sa intru in concediu de crestere cu copilul acesta mic.
Eu acum am salar minim pe economie pe cartea de munca si o sa iau 6 milioane pe luna cand stau cu copilul si as vrea sa pot sa iau inca 5 milioane