avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Activitate laviniacris

Activitate laviniacris

Răspuns la discuția vanzare teren- certificat fiscal
Am toate aceste lucruri, situatia cu ceilalti proprietari este clara si total separata. Omul are o problema cu mine personal, cred eu pt ca am trimis intermediar si pentru ca mereu am fost cu lectia invatata acolo.
Răspuns la discuția vanzare teren- certificat fiscal
Am iesit din indiviziune, acum cateva zile am obtinut chiar cadastrul pt partea mea de teren. Asta e si indignarea mea! Nu mai depind de ceilalti coproprietari deloc!
Buna ziua, va scriu pt ca am ajuns efectiv la capatul rabdarii si tolerantei fata de un sistem birocratic imposibil. Am un teren mostenire de la parinti la care sunt coproprietar (detin o cota indiviza) si vreau sa il vand ca imi pot termina constructia casei. Terenul respectiv este in alt judet fata de domiciliul meu, asa ca am imputernicit pe altcineva sa ma reprezinte.Sunt in situatia in care sa imi scot certificatul fiscal, insa responsabilul de la primaria respectiva refuza sa mi-l elibereze, nu stiu de ce, motiveaza ca trebuie sa achit tot impozitul pt toti coproprietarii, pt ca altfel el nu mi-l da. Eu am impozitul platit pana la finele anului 2015 si chiar daca nu l-as avea e obligat sa mi-l elibereze cu situatia la zi. imi trebuie acel certificat pt afisarea terenului la primarie, situatie in care nu este obligatorie plata impozitului la zi. Eu vreau sa achit si impozitul aferent 2016, dar acel functionar imi spune ca trebuie sa achite toti coproprietarii ca sa imi elibereze certificatul pt partea mea de teren, pentru ca "asa vreau eu", spune acest om. Sfatuiti-ma va rog ce pot face!? Exista alta posibilitate sa scot acel document fara sa ma impiedic de acest om care nici nu ma cunoaste si care imi inchide telefonul cand incerc sa vorbesc cu el? Nu stiu ce interese sunt acolo, dar am ajuns la capatul puterilor.......