avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate peter valentin

Activitate peter valentin

Buna ziua!
Am un prieten in China, care lucreaza la o fabrica de machte auto de acolo in departamentul proiectare si care, imi aduna la o luna-doua cate 25 de machete de la diverse departamente (primite ca mostre nu cumparate) pe care mi le trimite in romania cu valoare declarata de 40 de euro ele neavand practic valoare comerciala nefiind destinate vanzarii.
o vreme am primit coletul la posta, alte dati m-au chemat la vama, unde l-au desfacut si au citit dclaratia si mi l-au dat...
Astazi, situatia a fost diferita: am ajuns acolo, doamna respectiva a desfacut coletul, a citit declaratia si constatand ca nu poate sa imi ia bani pe vama sau altceva a inceput sa imi spuna ca ea nu imi mai da coletul pana nu aduc documente care sa ateste ca bunurile nu sint furate. Nu cunosc documentul care atesta ca ai primit cadou de la cineva vreun obiect si nici cum ar putea acesta avea o valoare juridica.
a pus coletul deoparte si nu a fost chip sa ma inteleg cu ea, o tinea sus si tare ca trebuie sa demonstrez ca bunurile nu sint furate....ori eu stiu ca daca se suspecteaza un furt, el trebuie dovedit de cel care acuza si nu invers....eu nu am vrut sa plec fara colet, drept pentru care mi-a fortat mana sa completez o declaratie pe propria respundere cum ca valoarea lor este mai mare(am pus 80 de euro) asa incat sa imi poata lua un TVA si inca 8 lei pentru nu stiu ce.
Intrebarea mea este: a fost legala miscarea doamnei de la vama sau este japca pe fata? Pot sa mai primesc colete si cand mai face asa sa ma duc cu o lege care sa ii interzica sa mai faca asa ceva?
mentionez ca alaturi de mine mai erau cativa cetateni care au primit aclasi tratament: unul cu un blit de camera foto primit cadou a fost pus sa justifica ca bunul nu este furat(cu o factura ceva, evident pentru a avea o valoare si a pune vama), o alta doamna a lasat pachetul acolo ca o puneau sa achite accize si taxe de import pentru 3 sticlute de lichid de tigata electronica si....nu am mai ramas sa vad ce e in continuare...
Este ceva ce pot face sa nu mai fiu jecmanit de vama romana?
multumesc pentru timpul dumneavoastra!