avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate cryboss

Activitate cryboss

in primavara lui 2014 eram in trecere prin jud.Alba si am vazut o casa construita la rosu din lemn,am luat nr de telefon ,am sunat si m-am intalnit cu constructorul,i-am explicat ca doresc o casa aproape la fel,construita la rosu fara usi si fara geamuri.Domnul respectiv a fost deacord si ne-a invitat sa vedem unde este atelierul de prelucrare si tratare a lemnului si sa ne explice cum se face o casa.In final ne-am inteles la pret si a ramas ca in 2015 sa vina sa monteze casa.Toate bune si frumoase, pana in martie 2015 i-am dat 15000 ron avans iar la sfarsitul lui septembrie 2015 dupa ce a ridicat casa i-am mai dat 20000 ron cum a fost intelegerea din totalul de 40000 ron cat valora casa restul de 5000 ron urmand sa-i dau pana la sfarsitul lui 2015. Acum incepe problema,parterul la facut aproape bine,dar de la etaj incep problemele,foastenele de la peretii exteriori nu prea le-a imbinat bine iar scandura folosita la peretii despartitori la camere,scandura de la pod[tavanul intre camere si pod] si scandura de pe asteriala mi-a pus-o de cea mai proasta calitate nici macar de cat.a 3 a nu este ,in unele locuri este putreda si toata mucegaita,este neagra,capriorii de la acoperis sunt negri si mucegaiti iar o parte din ei nu sunt curatati de coaja.Eu nu am putut sa stau langa ei tot timpul si nu am putut urmari lucrarea,scandura cu partea rea au pus-o spre interior spre pod ca sa nu o vad,din cauza asta nu mi-au lasat loc de intrare in pod.Eu trebuia sai mai dau 5000 ron si i-am spus Domnului respactiv ca ii opresc banii pe scandura cu probleme[peretii despartitori dormitoare,baie si debara,podul si asteriala]si ii dau diferenta,iar el mi-a spus ca vrea toti banii si ca ma da in judecata.Am vreo sansa la judecata sa nu ii dau acea parte de bani?Multumesc.am facut de mana un contract de vanzare cumparare scris de sotia lui unde specifica ce are de construit, casa se va construi la rosu fara usi si fara geamuri, in prezenta martorilor la data incheierii contractului sa primit un avans de 5000 ron,restul sumei de 30000 ron se va achita pana la data de 01.04.2015 cand constructia va fi gata [casa a fost construita la sfarsitul lunii septembrie 2015] iar suma de 5000 ron va fi achitata pana la sfarsitul anului 2015.Mentionez ca pana sa construiasca casa i-am depus la banca in decembrie 2014 suma de 5000 ron pe numele sotiei lui,iar in luna martie 2015 i-am dus acasa suma de 5000 ron,In timpul lucrarii i-am dat 2750 ron din care 500 ron i-am depus in contul fiului sau iar restul de 17250 i-am dat lui in mana.Eu din partea lui nu am primit nici o chitanta desi are firma pe numele lui.Va multumesc si astept un raspuns.
cryboss a scris:

am facut de mana un contract de vanzare cumparare scris de sotia lui unde specifica ce are de construit, casa se va construi la rosu fara usi si fara geamuri, in prezenta martorilor la data incheierii contractului sa primit un avans de 5000 ron,restul sumei de 30000 ron se va achita pana la data de 01.04.2015 cand constructia va fi gata [casa a fost construita la sfarsitul lunii septembrie 2015] iar suma de 5000 ron va fi achitata pana la sfarsitul anului 2015.Mentionez ca pana sa construiasca casa i-am depus la banca in decembrie 2014 suma de 5000 ron pe numele sotiei lui,iar in luna martie 2015 i-am dus acasa suma de 5000 ron,In timpul lucrarii i-am dat 2750 ron din care 500 ron i-am depus in contul fiului sau iar restul de 17250 i-am dat lui in mana.Eu din partea lui nu am primit nici o chitanta desi are firma pe numele lui

am facut de mana un contract de vanzare cumparare scris de sotia lui unde specifica ce are de construit, casa se va construi la rosu fara usi si fara geamuri, in prezenta martorilor la data incheierii contractului sa primit un avans de 5000 ron,restul sumei de 30000 ron se va achita pana la data de 01.04.2015 cand constructia va fi gata [casa a fost construita la sfarsitul lunii septembrie 2015] iar suma de 5000 ron va fi achitata pana la sfarsitul anului 2015.Mentionez ca pana sa construiasca casa i-am depus la banca in decembrie 2014 suma de 5000 ron pe numele sotiei lui,iar in luna martie 2015 i-am dus acasa suma de 5000 ron,In timpul lucrarii i-am dat 2750 ron din care 500 ron i-am depus in contul fiului sau iar restul de 17250 i-am dat lui in mana
in primavara lui 2014 eram in trecere prin jud.Alba si am vazut o casa construita la rosu din lemn,am luat nr de telefon ,am sunat si m-am intalnit cu constructorul,i-am explicat ca doresc o casa aproape la fel,construita la rosu fara usi si fara geamuri.Domnul respectiv a fost deacord si ne-a invitat sa vedem unde este atelierul de prelucrare si tratare a lemnului si sa ne explice cum se face o casa.In final ne-am inteles la pret si a ramas ca in 2015 sa vina sa monteze casa.Toate bune si frumoase, pana in martie 2015 i-am dat 15000 ron avans iar la sfarsitul lui septembrie 2015 dupa ce a ridicat casa i-am mai dat 20000 ron cum a fost intelegerea din totalul de 40000 ron cat valora casa restul de 5000 ron urmand sa-i dau pana la sfarsitul lui 2015. Acum incepe problema,parterul la facut aproape bine,dar de la etaj incep problemele,foastenele de la peretii exteriori nu prea le-a imbinat bine iar scandura folosita la peretii despartitori la camere,scandura de la pod[tavanul intre camere si pod] si scandura de pe asteriala mi-a pus-o de cea mai proasta calitate nici macar de cat.a 3 a nu este ,in unele locuri este putreda si toata mucegaita,este neagra,capriorii de la acoperis sunt negri si mucegaiti iar o parte din ei nu sunt curatati de coaja.Eu nu am putut sa stau langa ei tot timpul si nu am putut urmari lucrarea,scandura cu partea rea au pus-o spre interior spre pod ca sa nu o vad,din cauza asta nu mi-au lasat loc de intrare in pod.Eu trebuia sai mai dau 5000 ron si i-am spus Domnului respactiv ca ii opresc banii pe scandura cu probleme[peretii despartitori dormitoare,baie si debara,podul si asteriala]si ii dau diferenta,iar el mi-a spus ca vrea toti banii si ca ma da in judecata.Am vreo sansa la judecata sa nu ii dau acea parte de bani?Multumesc.