avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate Zipolina

Activitate Zipolina

Singurul motiv este ca nu vrea.
Cum se poate face dovada ca am cerut acordul? Eu doar am discutat cu el, nu am nici un act in acest sens.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Buna ziua! Am tot citit pe net diverse informatii legate de acest subiect insa nimic nu m-a lamurit pe deplin. Sunt divortata de 3 ani, in urma casatoriei a rezultat un copil. Eu si fostul sot avem custodie comuna insa minorul mi-a fost incredintat mie (mama) spre crestere si educare. Tatal nu este obligat sa plateasca pensie alimentara deoarece este persoana cu handicap de grad I. Am hotarare definitiva, irevocabila si cu titlu executoriu. In acest an vreau sa merg cu minorul intr-o vacanta inafara tarii insa tatal lui nu vrea sa-si dea acordul pentru a incheia acel act necesar pentru pasaportul minorului. Am citit pe internet ca pot sa deschid o Ordonanta Presidentiala in acest sens insa ma gandesc ca daca pot eu va putea si el.

Am mai gasit, deasemenea, pe internet aceasta fraza "In cazul minorului care nu a implinit varsta de 14 ani, numai la cererea:
parintelui in favoarea caruia s-a pronuntat o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, prin care instanta a suplinit acordul celuilalt parinte (Emiterea pasaportului simplu electronic pentru minor, in situatia in care exista neintelegeri intre parinti cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre parinti se afla in imposibilitatea de a-si exprima vointa, se efectueaza numai dup? solutionarea acestor situatii de catre instanta de judecata, care se pronunta in conditiile legii); "

Ceea ce nu ma lamureste pe mine este ca nu se specifica daca este vorba de custodie comuna sau nu. Sau nu conteaza custodia?

Vreau sa stiu daca pot face pasaport copilului fara a avea acordul tatalui?