avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate mgdm

Activitate mgdm

Dupa decesul mamei mele in iulie 2012 am mostenit o garsoniera in calitate de mostenitor legal unic.
In anul 2008 mama a garantat cu aceasta garsoniera un credit (in franci elvetieni) pentru o persoana din familie . In contractul de credit mama avea calitatea de garant ipotecar iar persoana respectiva care este beneficiarul creditului are calitatea de imprumutat (debitor).In acel contract exista si urmatoarea clauza :
,,Imprumutatii si tertii garanti fie acestia din urma garanti personali sau garanti ipotecari se obliga indivizibil si solidar.’’
Atat. Nu se precizeaza ca obligatia de plata a garantului ipotecar este in limita garantiei imobiliare aduse pentru garantarea creditului
Din acest motiv inainte de a accepta mostenirea (in iulie 2013)am intrebat notarul daca prin acceptarea mostenirii as putea fi obligata in calitate de mosteitor la plata intregii creante. Notarul mi-a spus ca in conformitate cu Noul Cod Civil mostenitorul raspunde numai cu bunurile mostenite asa ca am acceptat mostenirea.Precizez ca aceasta garsoniera este singurul bun mostenit.
In anul 2015 banca creditoare a facut ,, imprumutatului ‘’ o oferta de reducere a datoriei si de conversie a monedei de creditare din franci elvetieni in lei. Pentru a beneficia de aceasta oferta trebuia semnat un nou contract intre banca, imprumutat si garantul ipotecar ,,Imprumutatul’’ mi-a comunicat ca eu care sunt unicul mostenitor al garantului decedat trebuie sa semnez noul contract in calitate de garant ipotecar.Am refuzat pentru ca prin semnarea noului contract, deveneam garant ipotecar pentru care, conform noului contract, se mentineau toate obligatiile de plata din contractul initial deci si obligatiile la care am facut referire mai sus . Mai mult in noul contract se stipula clar :
,,Debitorii si garantii se obliga in mod solidar la rambursarea intregii creante (principal,dobanzi,dobanzi penalizatoare,taxe,comisioane si orice alte cheltuieli efectuate in derularea prezentului contract de credit si a accesoriilor acestuia) renuntand in mod expres la beneficiul de diviziune si discutiune prevazut la articolul 2.294 respectiv 2.298 din Codul Civil.’’

Precizez ca in noul contract garantul ipotecar este denumit garant.

Datorita refuzului meu de a semna noul contract in conditiile de mai sus ,,imprumutatul’’ nu a putut beneficia de oferta bancii iar acum mi-a comunicat ca ma da in judecata pentru a-si recupera prejudiciul generat de faptul ca eu nu am vrut sa semnez acel contract.
Intrebarea mea este daca exista o reglementare legala prin care eu in calitate de mostenitor al garantului decedat pot fi obligata sa semnez un contract cu banca creditoare,daca nu sunt de acord cu clauzele acestui contract

Gabriela