avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate valentin-dumitru

Activitate valentin-dumitru

Daca inteleg bine, mai intai ar trebui sa obtinem certificatul de mostenitor pentru casa, fara teren (pentru teren nu am actele necesare) si, abia pe urma, sa vedem ce se intampla cu terenul? Am putea sti, macar teoretic, cum vom obtine terenul? Multumesc tuturor!
Va multumesc pentru raspuns! Informarea notarului suna cam asa: "Daca doreste, poate solicita terenul in proprietate, prin emiterea unui titlu de proprietate. Dar ca sa l poata solicita, ii trebuie certificat de mostenitor (adica sa ateste ca este proprietar pe constructie), care se poate emite in prezent doar cu drept in folosinta asupra terenului (si dupa ce obtinem decizia de atribuire a terenului in folosinta vesnica). Dupa ce obtine terenul, se poate elibera certificat de mostenitor suplimentar pentru teren." Si aici apare o alta problema. Inca nu am reusit sa gasesc actul prin care bunicul a primit dreptul de folosinta asupra terenului (o decizie 463/1957). Inteleg ca as putea gasi acest document in arhiva Cartii Funciare, dar, acestia vor sta de vorba cu mine daca inca nu am certificatul de mostenitor? Pe de alta parte, daca se poate face succesiunea in aceeasi conditie, adica cu drept de folosire vesnica a terenului, nu se poate face si vanzarea? Legea 18 nu ii permite si cumparatorului sa obtina terenul de la primarie?
Impreuna cu sora mea, am primit o casa mostenire de la mama noastra. Am incercat sa gasim un cumparator urmand sa ne ocupam de succesiune si inscriere in CF dupa ce gasim. Abia cand am ajuns la notariat, am aflat ca terenul se afla in proprietatea statului roman (casa a fost construita in 1957). Ce putem face in aceasta situatie? Ce cale putem urma? Va multumim!