avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1610 soluții astăzi
Forum Activitate danielalex

Activitate danielalex

Discuție Distrugere
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati sa gasesc o rezolvare.Problema este in felul urmator: Locuiesc la etajul doi pe colt,perpendicular cu blocul meu ,este un alt bloc, mai exact laterala balconului meu este chiar in fata geamului de la baie a vecinului din celalalt bloc.Practic ne desparte cam jumatate de metru. Ghinionul meu este ca acolo locuieste un copil de 14 ani nebun cu acte.Laterala balconului meu era din geam armat + doua placi de rigips si izolatie.Ieri s-a apucat cu un ciocan si mi a distrus tot.A spart geamul,si a gaurit tot, acum comumicam printr-o gaura facuta de el in balconul meu.Binenteles ca am sunat la politie si eu si un vecin al meu dar nu a venit nimeni, cel putin la mine.Totul a inceput in jurul orei 15.Pe la 16,30 am sunat iar la 112 de acolo m-a directionat la centrala politiei unde trebuia sa cer sectia de care apartin. Numai ca surpriza...la sectie nu raspundea nimeni.La 18 m-am prezentat la sectia de politie unde am asteptat doua ore si jumatate sa vorbesc cu politistul de serviciu.Intre timp mi s-a explicat de cel care asigura ordinea ca nu au cadru legal sa actioneze si sunt in imposibilitatea de a face ceva inafara faptului ca ii poate da o amenda tutorelui .In final a venit cineva, am dat declaratie a venit si a facut poze acasa.
Problema este mai veche pentru ca a inceput cam asta primavara cand se simtea extraordinar de bine acest copil cand arunca cu borcane in balconul meu si am facut gresala sa i spun bunici sa-si potoleasca nepotul (bunica fiind o mahalagioaica cu cate nu te poti intelege, dar eu nu stiam la momentul respectiv), de atunci a inceput calvarul.Mi-a distrus masina care este parcata sub balcoanele noastre, aruncand cu pahare si borcare.Am facut si atunci sesizare la politie ,am inteles ca i-a dat amenda si i-a obligat sa tina geamul la balcon inchis.Deci cu asta am scapat cat de cat.Numai ca atunci cand mai scapa vine direct la masina si daca este acolo incepe sa dea cu pumnii in ea.(am filmari si cand dadea cu pumnii in masina si cum imi spargea balconul, si cum cerea sa sunam la protectia copilului sa spunem sa vina pentru ca il bate bunica si toti cei din casa).Am vorbit si cu politistul de proximitate a spus ca a anuntat si protectia copilului , ii interneaza 2,3 zile si ii da drumul acasa, mai mult nu poate face.Ma gandesc cu groaza ca maine, poimaine acest copil v-a creste si v-a face mult mai mult rau si v-a devenii mai periculos si cu toate acestea politia nu poate interveni pentru ca nu are cadrul legal.Mentionez ca toate blocurile din jur ii cunosc pentru ca incepe sa urle cam la 2-3 zile.(ma omor, ma bate mamaia,ajutor,maraie si asa mai departe)Va rog mult ajutati-ma, sunt disperat, nu stiu in ce parte sa o apuc.Cu cat mai multe sfaturi cu atat mai bine. Va multumesc.