avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate A1994

Activitate A1994

Răspuns la discuția citare intervenient fortat.
Nu am făcut nimic. Am tot primit citații respective dar nu m am prezentat niciunde. Taximetristul era în proces cu firma asiguratoare care îi oferea prea putini bani. Așa a fost în cazul meu ....
Răspuns la discuția citare intervenient fortat.
Nu am făcut nimic. Am tot primit citații respective dar nu m am prezentat niciunde. Taximetristul era în proces cu firma asiguratoare care îi oferea prea putini bani. Așa a fost în cazul meu ....

a9z8 a scris:

Cum ai rezolvat pana la urma? Trec prin aceeasi situatie

Răspuns la discuția citare intervenient fortat.
imi spuneti va rog ca nu vreau sa risc sa am complicatii daca nu trimit niciun raspuns!
Răspuns la discuția citare intervenient fortat.
imi poate confima sau infirma va rog cineva ceea ce a spus avocatul
Răspuns la discuția citare intervenient fortat.
am vorbit cu un avocat si mi-a spus ca aceasta citatie nu ma priveste pe mine, am primit-o deoarece am fost implicat in accident, si sa iau si eu la cunostiinta faptul ca se judeca partea vatamata cu cei de la asigurari si daca vreau sa fac si eu ceva precizari sa pot sa fac, dar mi-a spus ca nu e nicio problema daca nu fac vreo intampinare si mi a spus de legea 136/1995 art 54 al 1. este ok ce mi a spus?
Răspuns la discuția citare intervenient fortat.
am inteles. si ce ar trebui sa fac? sa-mi caut avocat? trebuie sa merg in instanta? e de-ajuns sa scriu o intampinare? m-ati putea indruma cum trebuie scrisa? multumesc
Buna,
In data de 16.10.2015 am avut un accident cu un taxiu, eu am fost de vina si i-am dat asigurarea mea. Astazi am primit un plic ca mi se solicita citarea in cauza in calitate de intervenient fortat potrivit art 54 alin 1 din legea 136/1995.

Din ce am inteles eu, asiguratorii l-au despagubit pe taximetrist cu vreo 6000 lei si el cere sa fie despagubit cu 9000 lei, pentru ca a fost dauna totala si masina nu i-a fost apreciata corespunzator.

"...un calitate de intervenient va comunicam cererea de chemare in judecata si inscrisurile depusa si va punem in vedere ca in termen de 25 zile de la primirea prezentei comunicari sub sanctiunea decaderii din dreptul de a mai depune probe si de a invoca exceptii aveti obligatia de a depune intampinarea. Depuneti documentele solicitate si inscrisurile doveditoare intr-un exemplar pentru instanta si cate un exemplar pentru fiecare parta."

Pe alta foaie e CERE DE CHEMARE IN JUDECATA, a firma de asigurari la care am avut eu asigurare la data accidentului.

Ce trebuie sa fac eu acuma? Ce trebuie sa contina intampinarea? scrie pe foaie, nume prenume cnp, adresa dar apoi scrie b)exceptiile procesuale pe care paratul le invoca fata de cererea reclamantului c) raspunsul la toate pretentiile si motibele de fapt si de drept ale cererii d) doveziile cu care se apara impotriva fiecarui capat din cerere fiind aplicate corespunzator.

Din ce inteleg eu,paratul este firma de asigurari nu eu.
Va rog frumos sa ma ajutati si sa ma indrumati.

Multumesc,
Andrei