avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate RRRaluca

Activitate RRRaluca

Buna ziua!
Sunt o mama divortata, printr-o hotărâre definitivă si irevocabilă. Minorul rezultat din căsătorie îmi este mie încredințat spre crestere si educare, la domiciliul meu. Autoritatea parinteasca este exercitată in comun. Ulterior divorțului, m-am recăsătorit cu un bărbat care are resedinta in Italia. Vreau sa ies din tara cu minorul din prima căsătorie, pentru a locui cu actualul meu sot, insa fostul nu îmi da acordul pentru scoaterea minorului din tara. Trebuie sa adaug faptul ca prin sentința rămasă definitivă, tatălui i s- a stabilit un program de vizita, după cum urmeaza: in weekend-urile 1 si 3 din fiecare luna, in prima jumatate a vacantei de vara si in zilele 2 si 3 a fiecarei sărbători de Crăciun si Paste.
Ce trebuie sa fac pentru a putea pleca la actualul meu sot. Prin el, sunt si eu trecuta ca rezident al statului Italian, cu domiciliul acolo. Trebuie sa deschid un proces prin care sa cer modificarea programului de vizita si o hotarare care sa tina loc de acord de vointa a tatalui pentru transportarea minorului in afara granițelor țării?
Ce mă sfătuiți?