avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1535 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrumarian

Activitate alexandrumarian

Buna ziua ,
In data de 24-11-2015 ,ora 7.20,in conditii de ploaie/semi-intuneric la trecerea de pietoni de pe Bd.Iuliu Maniu 244(Turbomecanica) dupa ce am efectuat viraj stg si am cedat prioritate pietonilor aflati pe trecere (fiind pe banda 3/acceleratie) dupa ce trecerea a fost libera si conducatorul auto de pe banda 2 mi-a acordat prioritate pentru încadrarea in trafic (pe banda 2) m-am deplasat aproximativ 3 m când pe parbriz au aparut doua sacose .Am franat brusc (moment in care am fost lovit usor de autoturismul din spate) si am coborat din masina .Atunci am vazut o femeie de aproximativ 45-50 de ani -ce era cazuta 1/2 pe trotuar si cu picioarele pe carosabil.Femeie sustinea ca am lovit-o cu masina dar dupa pozitie (aproximativ 30/40 cm pana la bordura inalta) langa oglinda lt.stg -cred ca a fost un simulacru de accident sau o alunecare de pe trotuar..... Cum traficul in zona era aglomerat am rugat victima sa urce in masina sa o duc la spital . Odata urcata victima am apelat 112 unde am anuntat evenimentul rutier si am primit indicatia sa ma deplasez la Spitalul Municipal unde voi fi asteptat si de un echipaj de politie. Victima a fost dusa la camera de urgenta unde a venit si un agent BPR ....ulterior am revenit cu echipajul Politiei la locul accidentului masuratori ,la Udriste declaratii si ..Dosar de cercetare penala pentru vatamare corporala din culpa.
Dosarul prin ordonanta din 14-04-2016 a fost clasat conf art 16,art 1.lit e.Cpp-lipsa plangerii prealabile a persoanei vatamate.
NOTA : Victima-persoana vatamata- dupa vizita medicala a venit singura -cu metroul- la locul accidentului pentru asi recupera sacosele ramase in masina .A primit de la SMB o hartie -gen reteta-pe care scria: usoara contuzie cot /gamba stg.
Care este perioada de suspendare a dreptului de conducere auto in cazul clasarii cauzei si daca perioada anterioara clasarii cauzei in care m-am autosuspendat se poate adauga la interdictia ce va fi data ?