avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate Smera

Activitate Smera

Buna ziua,

Sunt proprietarul unui teren privat, aflat in zona de protectie a unui monument istoric.

Pe terenul respectiv doresc sa amplasez, fara autorizatie de costruire, un chiosc (toneta), de max 5mp, pt vanzarea florilor, direct pe sol, pe care apoi sa il racorderz doar la energie electrica.

Analizand Legea 50/1991 actualizata, am gasit urmatoarele:

(2) Se pot executa fără autorizaţie de construire şi lucrări pentru amplasareade tonete, pupitre acoperite sau închise, destinate difuzării şi comercializăriipresei, cărţilor şi florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fără fundaţii şi platforme, precum şi fără racorduri şi/sau branşamente la utilităţi urbane, cu excepţia energiei electrice.
┌───────── Norma de aplicare ──────────
. NORMA (A) 12/10/2009
ART. 64
Obiecte de mobilier urban exceptate de la autorizare
(1) Potrivit prevederilor art. 11 alin. (2) din Lege, nu este necesară emiterea
autorizaţiei de construire pentru amplasarea pe sol a obiectelor de mobilier urban destinate difuzării şi comercializării presei, cărţilor, florilor şi altele asemenea- tonete, pupitre acoperite sau închise (chioşcuri) cu suprafaţa construită demaximum 5,00 m².
(2) În conformitate cu prevederile art. 2 din Hotărârea Guvernului nr. 584/2001
privind amplasarea unor obiecte de mobilier urban, autorităţile administraţiei
publice locale pot emite autorizaţii de funcţionare pe perioade determinate, cu
avizul prealabil al arhitectului-şef, pentru obiectele de mobilier urban prevăzute
la alin. (1), pe amplasamentele stabilite în conformitate cu reglementările
urbanistice aprobate, în baza contractelor de închiriere încheiate în conformitate
cu reglementările legale în vigoare, precum şi cu regulamentele proprii de
organizare a activităţii economice pe domeniul public al unităţilor administrativ teritoriale respective.
└──────────────────────────────────────
(3) Dacă lucrările prevăzute la alin. (1), cu excepţia celor prevăzute la lit.
e) şi j), se execută la construcţiile menţionate la art. 3 lit. b), este obligatorie
emiterea autorizaţiei de construire.


Am urmatoarea nelamurire:

* In HG 584/2001, pct 2, se face referire la autorizarea (cu avizul arhitectului sef) pe amplasamente stabilite în conformitate cu reglementările urbanistice aprobate, precum si (...) domeniul public al primariilor.
*Care este situatia terenurilor proprietate privata, cum este cazul meu?

Concret, doresc sa stiu daca pe teren proprietate privata se poate amplasa o "constructie" ca cea descrisa mai sus, fara avizarea arhitectului sef. Sau, in cazul necesitatii avizului arh sef, care sunt procedurile pt obtinerea avizului?

De asemenea, daca amplasarea in zona de protectie a unui monument istoric are vreun impact asupra "constructiilor" exceptate de la autorizatie de construire, cum e cazul chioscurilor (...) amplasate direct pe sol.

Multumesc anticipat pentru un raspuns calificat.