avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate cameliadeac

Activitate cameliadeac

Discuție noua lege ccc
Buna ziua,
Am o fetita născută pe 15 iulie 2015. Eu sunt in ccc, optiunea 1 an.
1. Cand trebuie sa ma întorc astfel încât sa beneficiez de inserție si cand trebuie depusă cererea la angajator? (Dupa legea veche)Mentionez ca sotul nu sta luna aceea in concediu.
2. Daca vreau sa optez dupa noua lege pt doi ani, cand pot sa fac acest lucru avand in vedere ca eu trebuie sa ma întorc in iunie si legea se aplica pe 1 iulie?
3. Ce se intampla daca eu nu ma întorc in iunie la serviciu, având in vedere opțiunea de 1 an, si astept sa se aplice legea la 1 iulie ca sa beneficiez de 2 ani cu plafon maxim?
4. Sa zicem ca eu ma intorc in iunie la serviciu si in iulie pot opta pt 2 ani dupa noua lege, indemnizația este aceeasi cu cea din primul an sau se calculează dupa veniturile realizate dupa ce m-am întors la serviciu? (Ar fi venituri diferite)?
5. Va rog sfatuiti-ma cum sa fac astfel încât sa beneficiez de noua lege, adică sa prelungesc la 2 ani, sa fie plafonul maxim, sa am aceeasi indemnizatie ca in primul an si sa nu risc in caz ca nu se aplica legea sau nu au bani.
6. Eu lucrez in învățământ, sunt titulara si bănuiesc ca nu pot sa-mi desfinteze postul stând doi ani in ccc?