avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate mirabela_podoiu

Activitate mirabela_podoiu

Mi-ati mai putea spune, va rog, cum se va calcula concediul de 126 de zile (pre si postnatal) in situatia mea? Se va lua ca baza de calcul salariul sau indemnizatia primita pt primul copil. Multumesc!
Si in cazul in care voi naste dupa terminarea CCC1, voi beneficia de cele 128 de zile de medical? Dupa terminarea acestor 128 de zile se va aplica aceeasi regula? Adica tot 1200 lei voi lua pt copilul urmator?
Si din ce am inteles, daca voi naste in CCC1, trebuie sa depun cererea cel mai tarziu la 30 de zile dupa nasterea gemenilor? Multumesc!
Buna ziua!
Intrebarea mea este legata de aplicarea noii legi a indemnizatiilor. Sunt momentant in CCC 2 ani pana pe data de 12/07/2016 si voi naste din nou la inceputul lunii august, doar ca fiind gemeni, e posibil sa se intample mai devreme. Asadar, cum se va calcula indemnizatie pentru urmatorul copil in cazul in care voi naste inainte de 12/07 (deci in interiorul primului CCC) si cum se va calcula in cazul in care voi naste pe 01/08, sa zicem? Ma intereseaza daca se va lua ca baza de calcul salariul sau indemnizatia (1200 lei in cazul meu, fiindca am ales 2 ani). In aceasta situatie mai este necesar ca tatal sa dea declaratie ca renunta la acea luna prevazut a de lege? Multumesc!