avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate StueyTheKid6

Activitate StueyTheKid6

Buna ziua,

De curand , am platit o contraventie RATB de 50 de ron, ( in mod corect - mi-am lasat cardul acasa, card care are calitatea de portofel electronic , nu de abonament). Domnii de la RATB si-au prezentat legitimatiile, am coborat si ulterior le-am intins si eu actul de identitate, pentru a-mi asuma neregula. Ciudat este ca , desi imi asumasem dupa cum am spus, amenda de 150 de ron( mai nou atat este scris pe procesul verbal), domnii controlori au incercat din rasputeri sa ma convinga sa platesc pe loc, 50 de ron. Citez: " Mai bine va faceti acum , pe loc un ABONAMENT, ca e mai ieftin si circulati toata luna cu el!". Eu, contrariat, am intrebat cum e posibil sa-mi fac un abonament pe loc.....In fine, am platit 50 de ron si mi-au intins un card rosu pe care scrie suprataxa. Am insistat sa intreb, ma gandeam ca poate nu am inteles eu bine: Pot circula toata luna cu acest card? Il validez? Raspuns: Da, sigur. Nu il validati, il prezentati colegilor si atat. Se vede pe spate data cand ati platit , si e valabil 30 de zile.
Toate bune si frumoase, insa pe site-ul RATB exista informatia pe care o cunosteam si eu: acel card e valabil dar in ziua respectiva, pe linia pe care am fost prins fara bilet. M-am gandit sa intreb la o casa de bilete, un angajat RATB ca sa nu fiu pus in situatia penibila de a prezenta cardul rosu si sa fiu suprataxat iar. Doamna de la casa de bilete mi-a spus ce am citit si pe site. AM intrebat apoi: " Pai si colegii dvs m-au inselat?" Tacere...Am aflat apoi de la cunostiinte si prieteni ca asta este mai nou "povestea" pe care o spun: " Mai bine faceti un ABONAMENT, pe loc, valabil o luna..." Situatia ar fi win-win...Nu platesti 150 de ron ci 50..si circuli toata luna, ei incaseaza niste bani...
Acum, intreb , daca se pricepe cineva, si-au schmbat cei de la RATB politica si poti circula o luna pe toate liniile cu cardul acela rosu? Pentru ca am de gand sa incarc portofelul electronic ,s a merg pe aceeasi ruta saptamanal, pana dau de persoana respectiva din nou, s-o las sa se legitimeze, apoi s-o intreb de ce m-a inselat? Pentru ca mai luam amenda din nou din cauza domniei sale...Apoi sa-i fac plangere la RATB si eventual la politie. Mie mi se pare inselaciune....Si da, ei erau 3...si pot spune ca nu au spus asa ceva insa si eu am martori ca asa au spus si ca eu am intrebat de 2, 3 ori ca sa fiu sigur...Puteam lua amenda iar daca ii credeam pe cuvant...

Ce pot face din punct de vedere legal? Pentru ca nu isi schimba rutele des, ii voi mai intalni si as dori sa-i confrunt.
Multumesc!
P.S.: Din ce gasesc pe internet este deja comuna treaba asta: Mai bine va faceti un abonament acum....Hmmm...