avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate Bushito

Activitate Bushito

Multumesc pentru raspuns!
Stim cazuri (prieteni de familie) unde tot asa membru de familie non UE este student si are dreptul sa plateasca taxele de scolarizare ca si studenti cetateni romani diferenta este intre permisele de sedere. El deja a obtinut permisul de sedere permanent tot ca membru de familie, eram curiosi daca se poate si cu permis de sedere pe termen lung.
Inca o data multumesc!
Eu (cetatean roman) si partenerul de viata (cetatean liberian -non EU-) avem un copil (cetatean roman). El a obtinut permisul de sedere (valabil 5 ani) ca membru de famile cu drept de munca. El este doctorand la ultimul an (student Phd final year) si intrebarea nostra ar fii daca are drept sa plateasca taxa de scolarizare ca un student cetatean roman sau trebuie sa plateasca cum am platit pana acum ca student strain?! (problema fiind acum ca fratele lui a avut nevoie de ingrijiri medicale in strainatate si intre timp a decedat, noi am suportat costurile ingrijirii si transportului, acum nu avem posibilitatea sa platim de ex. 5000 de euro, dar am putea platii cei ex. 5000 de lei) Multumesc pentru raspunsuri!