avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate tzutzy16

Activitate tzutzy16

Buna ziua,
In data de 1.06.2016 circulam pe strada Padesu ( sens unic) din Bucuresti cand din partea dreapta am fost lovit de o doamne care circula din strada Lalosu. Meseria mea fiind curier, stiam ca eram pe drumul cu prioritatate si m-am dat jos sa ii arat doamnei semnul...I-am arat semnul, vecini au iesit in strada, s-au minunat ca masinile lor sunt in siguranta si i-am cerut doamnei cu BMW asigurarea pentru a face o amiabila... Logic, doamna nu avea asigurare, asa ca am hotarat sa plec cu masina la politie sa declar accidentul si cele intamplate !
In date de 2.06.2016 , am fost sunat de catre un domn politist sa merg cu dumnealui si cu doamna la locul faptei unde spre marea surprindere , semnul a fost scos din asfals si peste locul unde era semnul un Mercedes parcat(ilegal)!
I-am aratat politistului unde era semnul si 2 vecini de acolo i-au spus ca semnul era acolo ieri si ca a " disparut" peste noapte !
Am mers la sectie, unde doamna avea 2 poze facute undeva dupa ora 22:00 in care semnul nu mai era...eu nu aveam nici o poza cu semnul asa ca politistul mi-a spus ca trebuie sa merg sa caut un martor care sa declare ca la momentul accidentului semnul era acolo,altfel voi fii declarat vinovat pentru ca nu am acordat prioritate de dreapta!:O
Eu am cautat pe google.maps intersectia si se vede foarte clar ca pe strada Lalosu exista indicator de cedeaza trecerea plus indicator de obligatie inainte sau la dreapta, dar nu cred ca un printscreen o sa ma scoata din situatia asta!
Am vorbit cu un politist din alt sector si mi-a spus ca cel mai probabil o sa fiu gasit vinovat pentru ca la momentul constarii semnul de cedeaza nu mai era acolo, un lucru care ma face sa #-o , dar totusi sper in corectitudinea politie romane...

Ce as putea face sa rezolv problema! Unde ar trebui sa ma adresez?