avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate dannamicaela

Activitate dannamicaela

Eu sunt stabilita in strainatate, in 2013 venind in tara am dorit sa-mi fac un contract la o companie de televiziune pentru a avea programe romanesti. Totul a decurs normal o perioada, trimite-am bani lunar in tara pentru ca cineva din membrii familiei sa-mi plateasca abonamentul. La un moment dat intervenind anumite probleme familiare abonamentul nu mai era platit la zi
Trebuie sa mentionez ca: plata trebuia facuta lunar, 6 euro/luna, neavand posibilitatea sa platesc in avans.
Am vorbit la firma de televiziune sa gaseasca o modalitate prin care eu sa pot plati prin banca abonamentul. Raspunsul a fost ca nu au cont in euro dar sa astept ca vor gasi o solutie. Dupa 5 luni m-am trezit ca sunt data la o firma de recuperare care a inceput sa ma hartuiasca zilnic! In prima faza am platit cele cinci luni de abonament pt ca era corect, cu toate ca nu am avut servicii dupa care firma de recuperare mi-a mai cerut un comision
Vorbind din nou cu compania de televiziune, mi-au spus ca acum au cont in euro si ca nu am de platit nimic la firma de recuperare, daca doresc ei imi fac un nou contract iar diferenta sa le-o dau lor mai bine, ca o plata in avans pt programele tv. si ca ei se obliga sa stinga conflictul cu firma de recuperare.
Lucru care nu sa intamplat!!!!!!!
eu am platit in avans pe 3-5 luni abonamentul dar decodorul care mi l-au dat si cardul scrie clar pe ecranul tv ,,nu este de vizionare,,
-Firma de recuperare vrea suma care compania de televiziune mi-a incasat-o deja,
-Vreau sa reziliez contractul cu compania de televiziune pentru ca am platit 1 an si nu am avut deloc servicii, dar compania imi cere taxa de reziliere de 50 euro,
(cand am facut contractul mi s-a spus ca este pe un an, acum este pe 2 ani)
locuind in strainatate am cumparat decodorul tot cu 50 euro iar acum daca vreau sa-l restitui imi spun ca este al meu si ei nu il primesc inapoi, eu neavand ce sa fac cu acest decodor, ei DA! il dau altcuiva, oricum nu merge la mine este piesa de decor!

INTREBARE:
1- este corect sa platesc o suma de doua ori?
2- firma de recuperare are dreptul sa ma hartuiasca zilnic si sa ma ameninte cu executarea pentru 130 lei?
3 - pot rezilia contractul cu compania de televiziune fara a plati taxa de 50 euro?

compania de televiziune m-a vandut la recuperatori pentru prestarea de servicii (5luni) pe care eu nu le-am achitat dar eu ca am platit 1an si nu am avut servicii ce pot face???
PS suma de 130lei nu este mare dar eu am platit-o deja si nu doresc incurajarea acestor hoti!

Va multumesc anticipat!