avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate Ems112

Activitate Ems112

Discuție amenda ANPC
Detin un magazin in regim PFA cu profil xerox internet papetarie,in data de 01.06.2016 am avut un control de la ANPC Brasov referitor la o reclamatie a unei cliente care nu a fost multumita de fotografiile facute la noi desi a fost informata inainte ca aceste poze le printam pe carton lucios si nu pe hartie fotografica. Aceasta a fost de acord si a achitat in intregime serviciul respectiv. Mentionez ca noi doar printam fotografii pe carton mat sau lucios nu le prelucram.Comisarii ANPC au venit in control (cercetare reclamatie) si au decis ca reclamatia dansei este nefondata. Cu toate acestea, ne-au amendat pentru ca nu am intocmit nota de comanda clientului pentru serviciul prestat cu suma de 5000 de lei pe care daca o platim in 48 ore este 500 lei. Am platit amenda dar nu stim ce sa facem deoarece ne-au amenintat voalat ca daca mergem mai departe ,,ne facem singuri rau''. La completarea procesului verbal au scris ca nu avem obiectii spunand ca asa trebuie scris ca e doar o formalitate si ca s-a propus solutionarea pe cale amiabila, desi au spus clar ca reclamatia dansei e nefondata.Mentionez ca nu am avut nici o abatere pana acum si banuim ca respectiva clienta are pe cineva la ANPC.Cum putem contesta aceasta amenda si care ar fi sansele de reusita? Este normal sa m-i se ceara intocmirea acestei note daca eu doar printez fotografii? Cu rubrici gen : riscuri previzibile,categoria calitativa a serviciului la care chiar nu stiu ce as putea scrie. Va multumesc