avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Activitate ana_21crd

Activitate ana_21crd

Răspuns la discuția Schimbare domiciliu minor
In divort e stipulata adresa minorului impreuna cu mama, la adresa fostului apartament, de unde eu am plecat. Nu esxista nicio interdictie de parasire a orasului, doar un program de vizita ce trebuie respectat, program pe care doresc sa il schimb, avand in vdr distanta B-CT

Mutarea in Bucuresti e recenta. Am hotarat cu fostul sot sa il lasam pe cel mic in CT pana la terminarea gradinitei. Are 3 ani, nu am facut nimic abuziv, eu il vizitez cat de des pot, il iau la mine in vacante, incerc sa vorbesc zilnic cu el la telefon. Stabilisem sa facem la notar aceasta schimbare de domiciliu atunci cand am hotarat sa il las pe cel mic la tatal lui in CT ca sa isi termine anul de gradinita, ulterior acesta s-a razgandit. De aceea ma vad obligata sa apelez la instanta.
Răspuns la discuția Schimbare domiciliu minor
Fostul sot a formulat foarte clar ca nu doreste ca minorul sa paraseasca, Constanta. Din acest motiv sunt fortatat sa inaintez in instanta schimbarea domiciliului si a programului.
Răspuns la discuția Schimbare domiciliu minor
Am uitat sa mentionez ca am stabilit si un prog de vizitare: in timpul saptamanii la mine si in weekend-uri la tata. avand in vdr ca tatal e in Constanta si eu in Bucuresti, trebuie schimbat si programul , pt ca nu putem plimba copilul in fiecare sfarsit de saptamana. Schimbarea domiciliului si al programului trebuie sa le cer in instanta pt ca fostul sot nu doreste sa semneze un acord la notar. Exista posibilitatea ca instanta sa nu imi acorde aceste doua lucruri? Multumesc!
In urma unui divort la notar, s-a hotarat ca eu sa raman parintele rezident. In vremea aceea adresa de pe buletin era cea a apartamentului pe care ulterior eu l-am parasit, fostul sot ramanand unic proprietar. Am schimbat orasul si buletinul, deci nu mai am in buletin aceiasi adresa la care mi-a fost incredintat minorul. Tatal copilului nu este de acord cu schimbarea domiciliului acestuia. In aceste conditii exista riscul sa nu ii pot schimba minorului domiciliul? Mentionez ca amandoi suntem parinti dedicati care ii putem oferi copilului toate conditiile pt o crestere si o educatie buna.