avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_andrei92

Activitate andrei_andrei92

Buna ziua!

Am o scurta intrebare dar intai sa incep cu toate etapele.

1.M-am angajat la o firma la care totul parea bine si frumos. Urma sa plec in strainatate sa fac un training de 3 saptamani, care parea foarte tentat asa ca am semnat Contractu de munca si actul aditional, in care era mentionat ca un an nu pot pleca de la firma altfel trebuie sa platesc trainingul, sau suma ramasa raportata la timpul muncit in cadrul firmei,

2. Am plecat in strainatate, unde am stat la un birou fara sa fac cate ceva... Din cand in cand venea un "coleg", pentru ca aparent ei ne faceau trainingul, care ne dadeau diferite lucruri de facut, de citit documentatie sau chestii de genu asta dar 90 % din timp nu am facut nimic.

PS: Sunt colegi care au stat 2 saptamani iar altii 3 luni, suma de banii care trebuie inapoiata este aceeasi.

3. M-am intors la firma, am muncit 6 luni dar am primit o alta oferta mult mai tentanta si mai buna decat cea de la firma cu clauza, asa ca as vrea sa ma duc la firma care are o oferta mai tentanta mai ales ca jobul de aici nu este cel mai placut din cazul mediului, in principal.

Acum datele problemei:
a) Din ce stiu, "colegul" nu are niciun atestat de trainer sau ceva de genu, iar vechimea lui in cadrul companiei nu este mai mare de 2 ani si in afara de asta el isi facea jobul la biroul lui, in timp ce eu stateam la biroul meu, deci nu i-am rapit din timp...
b) Nu am primit nici un certificat cum ca am facut niste cursuri de calificare sau training ceva. (presupun ca ar fi trebuit daca totul era ok)
c) Demisia mi-a fost acceptata la firma in cauza fara probleme, cel putin momentan nu a mentionat nimeni ca nu as putea sa depun demisia deoarece am o clauza contractuala etc.