avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate ammh

Activitate ammh

Multumesc mult pt raspuns!
Buna ziua!

Am facut un credit de nevoi personale in 2007 de 10.000 EUR. Creditul a fost pt un alt membru de familie, care intre timp n-a mai putut plati ratele (la 1, 2 ani dupa ce creditul a fost facut). Pana anul trecut, in 2015, am tot fost sunat de Kruk, firma de recuperare creante, la fel si membrul de familie care n-a mai platit nimic pana in ziua de azi. Am refuzat sa platesc creditul si au incetat sa ma mai sune.

Mentionez ca nu detin niciun bun pe numele meu, nimic proprietate personala. In cazul acesta, avand in vedere ca nu mai tin minte datele exacte, ipotetic vorbind, persoana responsabila pt credit nu a mai platit din 2010. Am citit articolele din Codul Civil cu privire la cei 3 ani dupa care se prescrie datoria daca nu s-a mai platit nicio rata. Dar avand in vedere ca am tot fost contactat de Kruk pana anul trecut, are vreo importanta?

Sunt interesat sa obtin un credit prima casa si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sau o sa fiu tras la raspundere pt creditul din 2007. Avand in vedere ca acesta a fost vandut de catre banca catre Kruk, firma de recuperari creante, credeti ca mai apar in baza de date a bancii ca rau platnic? Credeti ca ar putea sa-mi refuze un credit prima casa? Si mai ales, sa ma puna sa platesc pt cel din urma?

Multumesc anticipate!