avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandraxxx

Activitate Alexandraxxx

Răspuns la discuția Revocare pedeapsa executata
Multumesc pentru raspuns, d-le avocat.
Recidiva i s-a retinut la condamnarea definitiva din 2012 (cand s-a revocat si suspendarea), pentru ca a doua fapta a fost in termenul de incercare de la prima, cel putin asa cred.
A treia fapta din 2011 nu este facuta in termenul de incercare de la pedeapsa cu suspendare din 2004.
La condamnarea din 2015 i s-a mentinut revocarea pedepsei de 1 an data in 2004 si aici cred este o mare greseala, pentru ca a fost revocata odata si executata. I s-a retinut ca fapta din iunie 2011 este concurenta cu fapta din 2005 (condamnare definitiva in 2012) si dupa parerea mea cred ca ar fi trebuit sa contopeasca restul de pedeapsa de 203 zile si sa scada din pedeapsa ceea ce s-a executat, asta zic eu, acum, nu stiu, dumneavoastra stiti mai bine.
De aceea va rog, atat pe dumneavoastra, cat si pe colegii dumneavoastra, sa-mi spuneti daca este corect ceea ce spun.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Revocare pedeapsa executata
Multumesc frumos d-le avocat Lascoschi pentru raspunsul prompt.


Dar, daca imi permiteti un pic sa va explic situatia de fapt a nepotului meu, mai pe larg.

- In luna noiembrie 2002 a facut prima fapta, pentru care a primit o pedeapsa de 1 an cu suspendare care a ramas definitiva in august 2004 (termen de incercare de 3 ani).

- In luna iulie 2005 a facut a doua fapta pentru care a primit o condamnare tot de 1 an, care a ramas definitiva in martie 2012. I s-a revocat suspendarea din 2004, pentru ca a fost in termenul de incercare si i s-a dat prin cumul aritmetic 1+1, urmand sa execute 2 ani.

- a fost incarcerat in martie 2012, eliberat conditionat in august 2013 cu un rest de pedeapsa de 203 zile. In martie 2014 pedeapsa se considera executata.


- In iunie 2011 a facut o alta fapta pentru care a primit o condamnare in noiembrie 2015, de 3 ani + 6 luni spor si i s-a retinut din nou revocarea pedepsei de 1 an din 2004 care deja a fost executata, urmand sa execute 4 ani si 6 luni.

Va rog sa-mi spuneti daca i s-a retinut bine revocarea pedepsei de 1 an din 2004. Daca da, in baza carui articol de lege? Daca nu, ce poate face nepotul meu, in baza carui temei poate face contestatie la executare avand in vedere ca este retinut.

Va multumesc mult, atat dumneavoastra, cat si celor care ma pot ajuta cu un raspuns.
Se poate mentine revocarea unei pedepse daca a mai fost revocata odata si a fost si executata?