avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate Beemer92

Activitate Beemer92

Acidentul a fost produs in data de 2 iunie, am sunat uletrior la asigurator si persoana respectiva ( victima) avea deja programare la constatatare urmand sa se deschinda dosarul de daune and stuff... Deci pe partea de daune eu zic ca e in regula, nu inteleg insa pe ce baza ar putea sa imi ceara bani victima ... Sa vina la mine si sa imi zica da-mi XXX lei , pai pt ce ? Si eu de ce i-as da? pana la urma d-aia ne facem asigurari la masini, nu ?
Multumesc pt raspuns!
Insa unde as putea sa fac cererea ? La politia din orasul meu sau la ITJ ?
Si in ce cinrcumstante ar putea sa imi ceara suma de bani? Doar in cazul unui proces civil banuesc...nu ?
Va salut!
In urma unui accident rutier cu victima in care am fost vinovatul, mi s-a suspendat permisul de conducere pe perioada de 90 de zile. Deocamdata m dovada, inca se asteapta rezolutie de la parchet care cel mai probabil va fi NUP, in dosarul penal de vatamare corporala din culpa, deoarece victima nu cred ca va depunde plangere avand ca diagnostic doua vanatai, fara spitalizare, evident (accident usor)...sau cel putin sper !
Intrebarile mea sunt:
1. Pot sa dau evaluare 13/15 sa imi micsorez perioada la 60 de zile ? Sau oricum sunt obligat sa o dau ? ( de la politie mi s-a spun ca NU mi se micsoreaza si sa NU o sustin )
2. In cazul in care victima se hotaraste sa imi faca plangere ... ce se poate intampla ? La ce sa ma astept?

p.s. Prima abatere in 6 ani de soferie, student, sperat, si fara bani !
Va multumesc !