avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate OvidiuSeicaru

Activitate OvidiuSeicaru

multumesc de sfaturi, o sa le iau in considerare pe toate, in ordine. daca azi-maine nu vrea sa se vada cu mine sa discutam dar fara sa ma milogesc, fac scrisoarea prin avocat. apoi protectia copilului. daca nu merge, executor si instanta.
inca odata, multumesc de ajutor.
nu am o problema cu lectiile de inot indiferent de perioada anului, desigur :)
problema e ca se foloseste de acest pretext sa nu iau eu copilul. (lectia de inot fiind in alt oras, la bunici)
da, e si problema cu vacanta mea, pe care nu stiu cand sa o iau pentru ca nu stiu nimic cu privire la copil.
cu telefonul: stiu ce ziceti dar nu e chiar asa. stiu ca il tine la ea si tin minte foarte bine cum raspundea la telefon inainte de divort.
Inteleg greseala comisa cu programul extrascolar dar in acordul de mediere scrie ca ambii parinti iau parte la decizii. acum aud ca ea o sa dea fata la inot fara sa ma consulte si pe mine. Daca va mai abuza pe subiectul asta e clar ca trebuie sa merg in instanta sa schimb /clarific programul.
in acest moment, sun la telefonul bunicii care mai mult nu raspunde decat raspunde, o aud putin la telefon si apoi mi se spune ca are treaba, ca trebuie sa manance, etc.

Ii cer fostei sotii pe mailul de serviciu si personal si pe whatsapp de mai bine de o luna sa faca o propunere cu privire la vacanta, am facut chiar si eu propunerea mea de impartire a vacantei, nimic. Credeti ca aceste mesaje deja trimise nu ajuta, considerati ca trebuie scrisoare cu confirmare?
mai este si problema ca daca nu a trecut inca jumatate din vacanta si ca ea ar vrea sa imi dea copilul in a doua jumatate daca ar fi "pusa la colt", doar de dragul argumentului. dar nu vreau sa stau asa si sa accept ce face, este destul de frustrant.
buna ziua,
eu si fosta sotie am facut un acord de mediere cu privire la divort, partaj si autoritate comuna pt minora noastra de 4 ani, acest acord a fost inclus intr-o hotarare judecareasca definitiva, unde se preciza ca am dreptul la jumatate din vacantele scolare. mentionez ca platesc pensia alimentara si in timpul anului scolar s-a respectat programul de vizita.
de mai bine de o luna incerc sa cer fostei sotii programul vacantei de vara sau propunerea ei cu privire la asta, nu imi raspunde la mailuri sau la telefon pe acest subiect. copilul este acum la bunica din partea mamei, in alt oras si nu se intrevede sansa sa pot discuta despre preluarea copilului - imi tot spune ca are un program acolo (de inot) si nu o poate lua de acolo.

in hotarare scrie:
"In perioada de intretinere a relatiilor parintesti cu fiica sa, domnul XXXXX va respecta programul activitatilor scolare si extrascolare a minorei care ar putea fi programate in acea perioada.
Jumatate din perioada vacantelor scolare, aleasa oricand in perioada vacantelor cu conditia sa se efectueaze instiintarea prealabila a mamei, XXXXXXX cu o saptamana inainte, pentru a se asigura ca in programul minorei XXXXXXX, nu sunt programate alte activitati, evitandu-se astfel producerea de schimbari bruste in programul minorei;"

va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac, nu vreau sa ma indepartez de copilul meu, mai ales ca banuiesc ca bunica ma denigreaza in fata fetitei.

Multumesc anticipat!
Cu stima.