avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate PopH

Activitate PopH

Buna seara,

Am nevoie de parerea dumneavoastra.
Am facut un imprumut in banca de 6000 euro din care 3600 i-am cheltuit pe achizitionarea unei masini, de la fostul meu cumnat. Banii i-am virat prin transfer bancar online ( deci exista un extras de cont ). Am facut eu desi aveam venit mai mic decat sotia, ea nefiind eligibila, lucrand in regim de PFA.
Ei bine am intentionat sa fac si actele pe numele meu insa, m-am pripit sau mai bine zis nu am considerat ca fiind urgent, fiind vorba de familie ( stiu ce vreti sa spuneti, aveti dreptate ). A stat la noi pana cand am inceput sa folosesc mult masina de serviciu dupa care i-am imprumutat tot lui masina, el ramanand fara. Statea degeaba, intr-o parcare si asa aglomerata din Bucuresti, am gasit-o lovita de 2 ori si am zis ca mai bine cineva sa mearga cu ea.
Am facut dupa aceasta "tranzactie" nunta, cu sora domnului in cauza, care s-a terminat din fasa, din cauza infidelitatii ei. Masina fiind in acest moment al discutiei, la el, pe actele lui.
Stabilisem sa primesc masina insa, probabil s-au gandit ca mai bine nu si din cauza faptului ca are toate actele pe masina si inca alte cateva motive precum logodnica mea, respectiv sotia, dupa un timp mi-ar fi transferat si ea anumite sume de bani, prin transfer bancar si astfel a calculat ca suntem cam chit.
Vorbim de sume transferate de ea pentru motive casnice, intre doi logodnici, noi locuind impreuna in Bucuresti, in chirie.
Categoric, masina este pe numele lui, asta este.
Pot face ceva in privinta faptului ca i-am transferat 3600 Euro persoanei x si nu am primit nimic inapoi, el neavand un act ( spre deosebire de mine ) care sa demonstreze asta? Doar alte extrase de cont ale altei persoane Y si anume sora sa, catre mine, in perioada in care noi practic, am locuit si ne-am gospodarit impreuna, din veniturile amandurora.

Multumesc anticipat,

Salutare.