avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate Ceaco

Activitate Ceaco

Răspuns la discuția De ce contract am nevoie?
Si oare care sunt costurile unei sedinte de genul? Ma refer aici la o suma aproximativa. Multumesc.
Buna, am nevoie de un tip/model de contract care sa ma ajute in situatia pe care o sa o detaliez in cele ce urmeaza.

Am demarat de curand o afacere care se ocupa cu vanzarea spatiului publicitar in numele unei terte firme. Adica eu (X) vand spatiul publicitar pus la dispozitie de catre (Y) catre firma care vrea sa isi faca publicitate (Z).

Mecanismul la care m-am gandit este urmatorul:

Firma X semneaza un contract de prestari servicii cu firma Z, iar ulterior firma X semneaza un contract de subantrepriza cu firma Y pentru a presta serviciul publicitar.

Prin urmare am nevoie de un contract care sa mijloceasca relatia dintre firma X si Y, adica firma Y sa permita firmei X vanzarea spatiului publicitar, precum si negocierea, semnarea si redacatarea contractului, plata fiind prin comision in valoare de x% din suma contractului.

Eventual daca stiti alt mecanism as fi foarte incantat, un aspect foarte important este ca toate activitatile sa fie realizate prin intermediul firmei X, firmele Y si Z sa nu se afle in contact direct.

Multumesc mult! :)