avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate ignition

Activitate ignition

Răspuns la discuția Interceptare convorbiri GSM



Nu inteleg de ce ai postat aici avand in vedere ca exista si o sectiune de colaborari.

Si da, ati fi acoperiti, clauzele trebuie insa sa fie foarte clare si sa acopere toate posibilele situatii de fapt.

Cu privire la echipamentele in sine, nu stiu ce mare chestie or fi, caci orice telefon cu reportofon poate inregistra o convorbire. Am auzit o astfel de convorbire la un chef, intr-o joaca... era foarte tare, ce sa spun... chiar daca nu era calitativ excelenta, se auzea tot.

Mai bine pui anuntul la colaborari.


Cate telefoane cu reportofon ati vazut sa poata fii setate sa inregistreze automat toate apelurile initiate/primite fara vreo interactiune din partea utilizatorului, sau fara sau apara nimic pe ecran, de asemenea sa poata inregistra cateva sute de ore, sa poti lua inregistrarile si prin bluetooth sau alt mediu de transmisie... ?
De zicala"frica pazeste bostanaria" ati auzit ?
La o companie mare este sufiect sa cumpere si numai la 10% din angajati astfel de aparatura... semneaza toti, (100%) insa nu se stie cine este urmarit si cine nu... ca doar nu apare nimic pe ecran :)

Atata timp cat exista astfel de cereri la operatorii de telefonie mobila, dar ei refuza sa le satisfaca.... cel putin oficial (nu stiu de ce) exista piata pentru asa ceva.

Inteleg ca acordul scris al partilor este suficent....
Situatia mea:

Doresc sa comercializez telefoane mobile (terminale) GSM care permit inregistrarea convorbirilor efectuate de pe ele (primire/initiere) in fisiere stocate in mobile pentru ascultarea lor ulterioara.
Oferta se adreseaza companiilor cu flote de peste 10 mobile care lucreaza cu informatii sensibile la concurenta (ex. imobiliare, vanzari, e.t.c.).
Echipamentele sunt de diverse marci si modele pentru a putea fii detectate cat mai greu, de asemenea pe ecran, nu apare nimic diferit in timpul inregistrarii fara de un telefon obisnuit... practic invizibil :)

Daca se semneaza un acord scris intre angajator si angajat prin care cel din urma este informat ca apelurile pot fii inregistrare, precum si ca NU are voie sa foloseasca telefonul decat in interes de serviciu si NU privat, ar acoperii clientul pe parte legala ?

Si mai important... eu ca producator/vanzator al echipamentelor as fii acoperit legal prin semnarea unui act intre mine si cumparator, prin care cumparatorul isi asuma toata responsabilitatea vis-a-vis de folosirea echipamentelor ?

Mersi