avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Activitate patrit

Activitate patrit

Buna ziua,
In urma cu 2 luni, mi-am achizitionat un apartament intr-un bloc vechi la etajul 3, prin "Prima Casa". A doua zi dupa ce m-am mutat, a plouat iar pe peretele din baia de servici si pe peretele din bucatarie a inceput sa curga incontinuu apa (prin baia mica trece coloana de scurgere a apei de pe bloc;peretele de la baia mica este lipit de bucatarie si dormitor). Am luat legatura cu administratorul care mi-a spus sa stau linistita ca problema asta este de 10 ani si ca nu se stie daca se rezolva. Am cerut setarea unei sedinte cu locatarii blocului (blocul are o singura scara) pentru a ma informa de ce se intampla. La sedinta locatarii erau impartiti in 2 tabere: cei care voiau mansardarea blocului (17 persoane din totalul de 19) si cei care nu voiau mansardarea (2 persoane - ambele cu ap la et 4 - stiu ca nu pot fi obligati prin lege). Doar 6 persoane suntem de acord cu acoperirea blocului cu tigla - motive financiare: mansarda gratis iar acoperisul contra cost. Doamnele de la 4 nu vor nici mansarda nici acoperis, chiar daca le ploua in casa. Nimeni nu vrea sa isi asume responsabilitate, chiar daca de 10 ani ploua de la et 4 pana la parter atat prin apartamente cat si pe casa scarii. Nu au chemat niciun instalator sa constate motivul infiltrarii apei; cand am chemat eu, i-am anuntat, dar nimeni nu a dorit sa participe invocand tot felul de motive -plimbarea cainelui la ora respectiva. In ultimul timp apa se infiltreaza prin perete si de pe casa scarii. Nu stiu cum functioneaza asociatiile de locatari; 25 de ani am locuit la casa.
Am nevoie sa fiu sfatuita:
1. Pot cere asiguratorului (platesc asigurare obligatorie la ap timp de 30 de ani) sa ma despagubeasca?
2. Pot face reclamatie la banca ptr ca evaluarea ap nu s-a facut cum trebuie?
3. Cum pot fi obligati d.p.d.v. legal sa accepte construirea acoperisului chiar si contra cost?
4. Daca structura blocului este in pericol, primaria nu ar trebui sa intervina intr-un fel sau altul? Trebuie sa stam la mana unor oameni indiferenti si sa privim cum pica tencuiala prin ap?