avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate anon20320

Activitate anon20320

Răspuns la discuția Citatie martor DIICOT
In cazul meu nu stiu daca a fost doar listingul dar interceptari au fost sigur pe numerele celor inculpati. Din moment ce individul(X sa-i spunem) a sunat de pe telefonul meu banuiesc ca s-a prezentat la telefon ca fiind X. Am uitat sa mentionez faptul ca insusi inspectorul Diicot m-a intrebat daca am imprumutat telefonul cuiva. Probe pentru consum, cumparare, mediere sau trafic nu exista pentru ca eu stiu ca nu am comunicat, nu m-am intalnit si nu am fost martor la tranzactii cu nimeni vreodata. Nici cu X nu am legatura decat ca il cunosc din cartier si cel mai probabil a mai sunat de pe alte telefoane (este cunoscut in cartier pentru faptul ca cere telefonul) deci ar putea fi legat si de alte apeluri ( este logic oarecum ca a folosit expresii asemanatoare, aceasi voce si aceleasi cuvinte cheie in limbajul consumator-traficant). Ma indoiesc ca as putea fi acuzat de ceva doar ca nu as vrea sa fiu tarat prin tribunale din moment ce nu sunt un martor "principal". Sunt student, muncesc in orasul in care studiez si nu am timp de pierdut prin tribunale.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Citatie martor DIICOT
Multumesc mult pentru raspuns. As vrea sa va mai intreb daca se poate dovedi ca nu eu am sunat si nu am vorbit cu acele persoane. Exista inregistrari audio ale acelor convorbiri ? Tin sa precizez ca am imprumutat telefonul de mai multe ori. Asta o sa fie invatatura de minte.
Buna seara. Ieri am primit un telefon de la un domn agent din cadrul Diicot in vederea prezentarii mele ca martor intr-un dosar penal. Initial nu mi s-a precizat despre ce este vorba. Cand am ajuns la sectia de politie un inspector din cadrul Diicot m-a pus sa ma uit pe o foaie pe care erau mai multi indivizi si sa spun pe cine recunosc de acolo. Am recunoscut 2 indivizi intrucat erau cunostinte din copilarie(lucru precizat in declaratie). In urma juramantului domnul inspector a inceput sa scrie declaratia (m-a intrebat daca scriu frumos si am raspuns negativ prin urmare a scris-o el). Indivizii erau urmariti penal pentru trafic de substante interzise(etnobotanice). Am declarat ca nu mai am nici o treaba cu cei doi si ca nu stiam ca se ocupa cu asa ceva, ca sunt consumator de 1 an,ca nu am cumparat de la nici unu, nici nu am platit vreodata pentru asa ceva( am consumat aceste porcarii ocazional cu un prieten care habar n-am de unde a luat) si nici nu am fost prezent la nici o tranzactie. In declaratie am mai precizat ca am imprumutat telefonul ocazional unu individ despre care stiam ca e consumator si ca este posibil sa fi sunat pe numerele traficantilor.

Tin sa precizez ca nu am mintit absolut deloc si nu am avut de-a face cu vrun traficant niciodata si imi sustin cu tarie declaratia. Parintii mei stiu de aceasta intamplare.

As vrea sa va intreb la ce ma pot astepta. Pot fi chemat in instanta in calitate de martor atata vreme cat eu nu pot indica ca acei indivizi sunt traficanti sau ajuta ancheta ? O sa imi apara in cazier postura de martor sau consumator ?