avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate nomnom

Activitate nomnom

Buna ziua,

Locuiesc intr-o casa cu mai multe apartamente si o curte comuna.O familie de rromi detine 2 dintre apartamente. In restul stau chiriasi, sau sunt firme cu front stradal (nu folosesc curtea comuna). Eu sunt singurul proprietar de apartament care si locusieste in imobil.

Familia de rromi este plecata majoritatea anului dar s-au intors de curand si ieri ne-au zis ca vor sa cumpere toata casa si au terminat conversatia cu:

"Vorbim maine sa vedem cum ne dai apartamentul. Eu vreau sa fim prieteni, nu vreau sa zici ca tiganul ala m-a batut..."

Imi dau seama ca este mai mult o tehnica de intimidare decat o amenintare reala. Exista precautii legale pe care pot sa le iau? Mie teama ca daca chem politia de acum o sa ma terorizeze zilnic.
Deasemea mi-e teama ca asta e doar inceputul unei "campanii" de preluare a casei prin metode de intimidare si eu fiind singurul proprietar care locuieste aici, eu sa fiu tinta principala. Nu vreau sa imi vand ampartamentul si nici nu pot sa plec de aici. Cum pot sa ma apar legal?