avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Activitate dcosmin2016

Activitate dcosmin2016

Am plecat de pe loc din fata blocului si cand am iesit in bulevardul mare, am pus telefonul la ureche. Atunci au venit in dreptul meu si mi-au facut semn sa opresc pe dreapta. Am oprit, unul dintre ei a venit la mine sa-mi ceara actele si il intreb: "Puteti sa-mi spuneti pentru ce am fost oprit?", la care el imi raspunde: "Cu telefonul la ureche si ma intrebi pentru ce ai fost oprit?". In timpul asta eu ma cautam de acte. Ii dau actele si imi zice: "Dar pe fata careia nu i-ati acordat prioritate, ati vazut-o? Va iau permisul 30 de zile pentru asta." Ii spun ca fata nu se angajase in traversare, o vazusem, dar era pe trotuar se indrepta spre trecerea de pietoni, calcand trecerea cand eu eram deja pe trecere. Aveam viteza 3km/h, fiind la intersectie cu un bulevard, as fi putut opri oricand. Se duce la masina si incepe sa scrie. Intre timp al doilea politist se da jos si incepe sa mai traga cate o masina pe dreapta. Ma dau jos si il intreb: "Chiar aveti de gand sa imi luati permisul?" Si el foarte arogant: "Da". Apoi ii zic ai eu un "Bine..", amenintator. Ma duc inapoi la masina, iar el vine la colegul lui care scria si ii zice: "Asa fa, ia-i permisul pentru neacordare si da-i si amenda pentru telefon". Dupa ce a terminat de scris, am refuzat sa semnez procesul verbal si mi-a zis ca o sa il trimita prin posta. Si cam atat. Ce e de facut?